Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnská vize 2010

Česko

BRNĚNSKÝ ÚHEL POHLEDU

Je březen 2010 a Zastupitelstvo města Brna právě většinou složenou z KDU-ČSL, ODS a ČSSD odhlasovalo, že ruší jednou provždy dotace pro židy, muslimy, buddhisty, hinduisty, ateisty, agnostiky, pohany a vědce. A na pozoru se mají mít prý i evangelíci a pravoslavní.

Pro připomenutí minulého děje: V roce 2009 si Barbora Javorová, někdejší lídryně KDU-ČSL (stavějící svou kampaň na rodině), nynější partnerka primátora Romana Onderky za ČSSD (taktéž stavějícího svou kampaň na rodině, kterou měli v době kampaně každý jinou), vymohla na svém „kolegovi“ zrušení dotací festivalu Mezipatra. Tedy přehlídce filmů s gay a lesbickou tematikou. Nejen v uměleckých kruzích se o tom mluvilo již od ledna a pak se to stalo skutkem. Důvodem byla neslučitelnost katolictví se sexuální orientací (festivalu).

Tentokrát, rok poté, je důvodem odejmutí peněz neuznávání trojjediného Boha našeho, Otce i Syna i Ducha svatého, a to u židů, muslimů, buddhistů, hinduistů, ateistů, agnostiků a pohanů. U vědců pak zastávání evolucionismu, heliocentrismu a heretické domněnky, že Země se točí.

Primátor uvedl: „Na můj návrh byly dotace pro všechny tyto subjekty sníženy na nulu. Nereprezentují většinový názor, ten jsem já. Podobným subjektům město přispívá dlouho a to podle mě stačí na to, aby se dokázaly uživit samy. Rozpočet města je napjatý a má jiné priority - poplatky a podobně. Rozhodli jsme se proto podporovat pouze akce, které do Brna přitáhnou hodně turistů a mně, Barboře a tady Leovi nějaký ten voličský hlas.“

„Opoziční“ zastupitel Leo Venclík (ODS) podotýká, že peníze nikdy nebyly pro žádné menšiny klíčové. „Jsou to všechno dost početné komunity. Stačilo by, aby každý dal pár korun. Pokud nám však slíbí, že nás budou volit, tak ve stranické kase se nějaké peníze najdou. Udělali jsme si dobré jméno před veřejností - ze zakázek si necháváme 1,5 procenta, nikoliv 5, jak zlí jazykové tvrdí - tak nemusíme dělat, že máme peněz málo. Co nevidět navíc společně pro Brno rozjedeme Odsun nádraží, a to pak budeme moci podporovat třeba všechny,“ raduje se opoziční zastupitel.

„Nejsme povinni podporovat každého neznaboha. Propagací těchto bezbožných menšin věhlas městu nezískáme. Musíme mít dostatek peněz pro jiné bohulibé aktivity, například projekty bratra Daniela Landy a Daniela Dvořáka,“ shrnuje Daniel Rychnovský, náměstek primátora za KDU-ČSL, postoj zastupitelů své strany, kteří zamítnutí přídělu peněz pro tyto nekřesťanské aktivity iniciovali.

Od března 2009 se nad Brnem neukázala duha. Uvidíme, co se stane teď.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

O autorovi| MATĚJ HOLLAN heterosexuální herec, muzikant a člen Strany zelených

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: