Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Brněnské studio

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Vehemence, s jakou se členové Rady České televize pouštějí do svého kolegy Jiřího Voráče, mě znepokojuje. Členka Rady Helena Fibingerová se před týdnem dokonce obrátila na předsedu mediální komise Poslanecké sněmovny (a stínového ministra kultury) Vítězslava Jandáka dopisem, který lze těžko označit jinak než jako udavačský. Stěžuje si, že Voráč rozhodnutí rady, s nimiž nesouhlasí a byl při rozhodování přehlasován, „neguje a medializuje způsobem“, který se dle paní Fibingerové „neslučuje s řádným vystupováním člena rady“.

Ač se toto vyjádření zdá obecné, jde o případ zcela konkrétní: o jmenování Karla Buriana ředitelem studia ČT v Brně. Ani se Jiřímu Voráčovi nedivím, že mu toto jmenování připadá skandální. Karel Burian již jednou musel po dlouholetém působení z České televize s ostudou odejít. Byl podezřelý z manipulování zpráv, z obohacování se na úkor ČT a z pašování skryté reklamy do televizního zpravodajství. Burian spolu se Zdeňkem Drahošem, přesněji řečeno protesty proti těmto dvěma představitelům brněnského studia sehrály značnou roli v „televizní válce“ v roce 2000 -a její připomínka dodnes budí až nepřiměřeně vášnivé emoce.

Proti Burianovi se nyní postavila řada osobností brněnské vědy a kultury, například rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek, ředitel Filharmonie Brno David Mareček, spisovatel Jiří Kratochvil či ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek. „Jmenování Karla Buriana do funkce ředitele škodí pověsti České televize a jejího brněnského studia,“ píšou, ale ředitel ČT Janeček i rada trvají na tom, aby Burian ve funkci zůstal. Je to dost nepochopitelné, smlouvy, které Burian podepsal, budí podezření i v laikovi. Přišel do ČT z Regionální televizní agentury, od které Česká televize kupuje zpravodajství. To je samo o sobě pozoruhodné - ČT přece má zákonem uloženo zpravodajské pořady vyrábět a vysílat. K čemu tedy má síť vlastních zpravodajů, když příspěvky nakupuje?

Neméně zvláštní byla reakce Vítězslava Jandáka - ten na dopis Fibingerové okamžitě reagoval, kdežto dopis brněnských osobností s protestem proti Burianovi přešel bez viditelného povšimnutí.

Hledím na takovou Radu ČT s velkým znechucením. Jak může přehlížet příčiny, pro něž musel Karel Burian z televize odejít, a jak může dopustit, aby takto podezřelý člověk dostal další šanci? A proč tak usilovně útočí na svého kolegu, který na to poukazuje a nesouhlasí s tím? Jiří Voráč přirovnal způsob obsazování klíčových postů v ČT k mafii. (Mimochodem se mu za to dostalo výhrůžky trestním stíháním.) Fibingerová tvrdí, že „nic takového neexistuje“, že Voráč „prosazuje úzkou zájmovou skupinu“ a snaží se „destabilizovat brněnské studio či ČT v Praze“.

Je mi líto, ale při pohledu na ten soustředěný útok proti Voráčovi si musím klást otázku, co paní Fibingerovou a další na jeho jednání tak strašně dráždí. A bohužel nenacházím jinou odpověď, než že mají na Karlu Burianovi velký zájem. A obávám se, že slova o mafii jsou možná tvrdá, ale pravdivá.

***

Jak může Rada ČT přehlížet příčiny, pro něž musel Karel Burian z televize odejít, a jak může dopustit, aby takto podezřelý člověk dostal další šanci?

Autor: