Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Brno dalo. Stát, ač majitel, ne

Česko

Hrad Veveří – Dřevěné schodiště otevře dosud nepřístupnou Prachovou věž

BRNO Hrad Veveří potvrdil pozici památky, na jejíž záchraně se opět bude podílet převážně město, na jehož území stojí. A to přesto, že je tento brněnský hrad majetkem státu a ten by měl někdejší sídlo moravských markrabat zachránit.

Pro příští rok na obnovu nejzchátralejšího státního hradu na Moravě nepočítá státní rozpočet ani s korunou, naopak městští zastupitelé odkývli tři miliony korun. V památkovém ústavu, do jehož péče Veveří patří, potvrzují, že taková situace nemá obdobu v celé republice. „Spolupracujeme s obcemi a městy, ale nikde není pomoc tak soustavná a tak vysoká,“ opakuje šéf brněnských památkářů Petr Kroupa.

Na Veveří je tak nyní i díky městské dotaci živěji než uprostřed sezony. Návštěvníky vystřídali dělníci. Vzniká například unikátní dřevěné schodiště, které má zpřístupnit štíhlou Prachovou věž na ostrohu nad říčkou Veverkou. Do té bylo možné vstoupit pouze po dlouhém žebříku, takže lidi, kteří se do jejích útrob podívali, lze za uplynulé roky spočítat na prstech.

„Výjimkou byla pouze její oprava, kdy ji obklopilo lešení,“ poznamenal kastelán Petr Fedor. Od příštího roku by měli mít možnost nahlédnout do věže návštěvníci.

Zatím 77 milionů.

Ze 750, či aspoň 200

Na uvedení hradu Veveří do ideálního stavu by bylo třeba 750 milionů korun, podobu srovnatelnou s ostatními památkami může areál, postižený devastací a přestavbou na učiliště, získat asi za 200 milionů korun.

Město Brno dosud včetně příspěvku na příští rok dalo 24 milionů, stát necelých padesát milionů, další milion a půl zatím věnoval Jihomoravský kraj a asi stejně vynesly dary obyvatel včetně sbírky.

„Vznikne tam vyhlídka, jakýsi protiklad pohledu z hradeb na druhé straně hradu,“ podotkl Fedor. Opravit chtějí postupně i točité schodiště uvnitř věže.

Netradiční pohled nabízí také Anglický trakt, monumentální budova, v níž dělníci odstranili příčky i podlahy z poloviny minulého století, kdy v hradě sídlilo lesnické učiliště. Člověk procházející někdejším průjezdem tak jen v němém úžasu pohlédne skrz dvě patra až do mohutných třípatrových krovů. V hlavním paláci pokračují obnovy omítek a výzdoby, původní kamennou podlahu dostane i historická černá kuchyně.

Hrad letos nedostal tradiční podporu, kterou mu vždy některý z brněnských poslanců prosadil v „porcování medvěda“ při schvalování státního rozpočtu. Letošní poměr peněz zněl osm milionů korun z příspěvku sněmovny a přibližně čtyři miliony korun od radnice.

Od roku 2004 brněnská radnice hradu věnovala více než 21 milionů korun, nyní k nim přibudou další tři. „Každý rok se sejdeme s kastelánem a ten nám řekne, co hrad nejvíce potřebuje. Chceme přispět vždy na konkrétní věc, aby si Brňané mohli říct, že tohle šlo z peněz města,“ shrnul primátor Roman Onderka. I proto by ostatně na Prachové věži po konci jejích oprav měla vlát vlajka města.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...