Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Brno odložilo koupi výstaviště

Česko

Němečtí akcionáři si i vlivem hospodářské krize utvrdili své postavení hlavních vlastníků brněnského výstaviště.

Oddálila se chvíle, kdy může řízení firmy převzít radnice.

BRNO Představitelé brněnské radnice se vzdali šance získat v roce 2013 pro město většinu ve společnosti Veletrhy Brno. Souhlasili s dohodou, podle níž si od Messe Düsseldorf potřebných 17 procent akcií mohou koupit až v roce 2020.

Zejména opoziční občanští demokraté přitom přiznávají, že by město mělo být ve vedení výstaviště mnohem aktivnější. „Situace tam kvůli poklesu tržeb zřejmě není dobrá, chce to mnohem aktivnější přístup,“ poznamenala předsedkyně zastupitelů ODS Jana Bohuňovská. Jenomže s pouze třetinovým podílem je radnice závislá na rozhodnutích většinového vlastníka, tedy Messe Düsseldorf. Byť oba oficiálně zdůrazňují shodu.

Schválení dodatku znamená, že opci na koupi akcií budou moci brněnští politici naplnit až za deset let. „Podepsání dodatku bylo podmínkou dohody s konsorciem bank,“ poznamenal mluvčí Veletrhů Brno David Pokorný. To půjčilo na některé rozvojové projekty, zejména na pavilon P za téměř miliardu korun. Kvůli ekonomické krizi nakonec souhlasilo s transformací úvěrů, podmínilo ji ale právě novou dohodou mezi oběma největšími akcionáři. Messe Düsseldorf totiž před časem brněnskému výstavišti také půjčilo peníze a nová smlouva mu zajistí splácení v delším období. Až poté si Brno může akcie koupit.

První náměstek primátora Daniel Rychnovský sice připouští, že schválení dohody je otázkou k diskusi, ale ta stejně ani příliš velká nebyla. „O opci jsme nepřišli, jen jsme ji posunuli. Kupovat akcie nyní by znamenalo si půjčit a mít k dispozici miliardu a půl až dvě, taková bude zhruba jejich cena,“ zdůvodnil Rychnovský. O tom, za kolik Němci v roce 1998 koupili většinu výstaviště, se vždy jen spekulovalo – tehdejší informace tvrdily, že cena nepřesáhla čtyři miliardy.

Rychnovský tvrdí, že v situaci, kdy je pravděpodobné, že krize bude pokračovat a příjmy města se sníží, dali i zastupitelé přednost jakési jistotě. „Budeme muset velmi zvažovat, jestli chceme udržet provozní náklady města, kde vezmeme peníze na kapitálové výdaje. A nést důsledky tak velkého úvěru? To by byl větší risk než benefit,“ doplnil náměstek.

Brno má nyní ve veletrzích třetinový podíl, který ho opravňuje k obsazení míst v představenstvu a v dozorčí radě. Hospodaření a chod veletrhů tak ovlivňují hlavně manažeři a německé vedení. Valná hromada se koná tento týden; podle všeho na ní veletrhy potvrdí loňskou ztrátu sta milionů korun. Zůstávají ale hlavním hráčem na trhu výstavnictví v ČR.

***

JAK SE PRODÁVALO BRNĚNSKÉ VÝSTAVIŠTĚ

*O novém majiteli brněnského výstaviště se rozhodovalo před 12 lety. Firmy Finop a Veletržní finanční, které skoupily majoritní podíl v tehdejší a. s. Brněnské veletrhy a výstavy (BVV), oznámily, že ho prodají Messe Düsseldorf.

* Firma Messe se zavázala uvolnit podíl městu Brnu a postupně mu prodat akcie tak, aby získalo 51 procent. „Podstatnou součástí naší koncepce je postupné předání většinového podílu v BVV městu Brnu,“ slíbil tehdy šéf Messe Düsseldorf Hartmut Krebs.

*V roce 1999 se radnice a Messe dohodly na vytvoření akciové společnosti Veletrhy Brno. Do té daly peníze a firma si vzala i půjčku, za niž koupila od Messe akcie společnosti BVV. Poté oba akcionáři rozhodli o sloučení Veletrhů Brno a BVV do nynější společnosti Veletrhy Brno. Ta tak splácí půjčku za svou koupi. Je v ní asi 5 % drobných akcionářů.

* Město se tehdy dohodlo na právu koupit ke svým 34 procentům dalších sedmnáct, aby získalo majoritní podíl. Toto právo se včerejškem podruhé odložilo. Nejprve v roce 2000 z roku 2005 na rok 2013, nyní na rok 2020.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: