Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno se chystá rušit vodárnu

Česko

BRNO Trojnásobné jištění zásobování Brna vodou se změní. Politici rozhodli: město se po 140 letech obejde bez vodárny v Pisárkách, která je sice odstavena, ale zároveň ve stálé pohotovosti pro případ havárie na přivaděčích z Březové nebo z Víru.

Ve firmě se na osudový okamžik připravují. „I pak zůstane Brnu stoprocentní kapacitní záloha,“ zdůrazňuje generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Miroslav Nováček. To je situace, o jaké si mohou mnohá města jen nechat zdát. „Abychom ale mohli splnit rozhodnutí a v roce 2012 vodárnu uvolnit, je potřeba uskutečnit několik úprav na síti,“ podotkl.

Zjednodušeně řečeno: vodohospodáři musejí propojit jednotlivé části Brna, například Bosonohy a Kamenný vrch, dalšími potrubími. Ta v případě potřeby rozvedou vodu po celém městě.

Do Brna vedou trojí „hlavní potrubí“ – dvě z podzemních pramenišť v Březové na Svitavsku a jedno ze Švařce u Vírské přehrady. Pisárecká vodárna byla schopna zastoupit kterékoli z nich, ale propojení musí být dostatečně kapacitní, aby voda mohla volně přetékat.

Spotřeba vody klesla Brno si pisáreckou vodárnu z roku 1872 udrží v záloze do konce roku 2012. Do té doby musí také uskutečnit úpravy na II. březovském vodovodu z roku 1975, jehož kvalita byla poplatná době – na rozdíl od staršího „sourozence“ z roku 1913, kde nedávno experti dokončili další celkovou kontrolu potrubí až po padesáti letech. „Dosud byla pisárecká úpravna potřeba i pro případ potíží na relativně nedávno dokončeném vírském vodovodu,“ připomíná Nováček. Ten vznikal od poloviny 80. let právě proto, aby Brno nebylo závislé na vodě odbírané v Pisárkách ze Svratky. Od té doby však klesla spotřeba vody a díky opravám také její ztráty v děravém potrubí. „Vírský vodovod však umožňuje dodávat vodu i obcím v okolí Brna,“ dodal ředitel.

Odborníci ale nyní musejí vyřešit, co s pisáreckým areálem vodáren – přesněji s jeho severní částí. Ta jižní zůstává nadále důležitým vodovodním uzlem, sídlem dispečinku a stěhují se do ní další části vodárenské firmy.

Nádrže na severu však bude možné zasypat a plochu uvolnit. Připravovaný území plán navrhuje dvě možná řešení. První variantou je, že uvolněná plocha bude sloužit sportu. Druhá možnost pak rovněž počítá s touto lokalitou pro sportovní vyžití, současně však navrhuje, aby zde vyrostl parkovací dům.

Možnost jeho výstavby by pravděpodobně nejvíce ocenilo vedení nedalekého výstaviště, jehož vlastní parkovací dům při akcích mnohdy neuspokojuje poptávku. Nad možným využitím pro sport se ale zatím vznášejí spíše otazníky. Plánované sportovní víceúčelové haly svoje lokality již mají stejně jako fotbalový stadion.

Hlavní zájem mají brněnští vodáci – chtěli mít v Pisárkách vodácký kanál napájený z nedalekého splavu, teď se ale soustřeďují na projekt jeho stavby na břehu Svratky v Komárově.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!