Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno zaplní sochy. Vypůjčené

Česko

Plastiky v ulicích – Většina jich bude jen dočasná, ale vzniká i jedna „stabilní“

BRNO Jednu sochu Brno dostane, další si půjčí „na zkoušku“. A někdy na zkoušku, která může působit hodně provokativně.

Na věži Staré radnice už příští týden zazáří neonové srdce kontroverzního Jiřího Davida, který umístil podobný tvar i na Pražský hrad. Před vilou Tugendhat vyroste plastika Michala Moravčíka připomínající vzhledem vyhrazené parkovací místo a třeba na dvoře Domu pánů z Kunštátu skulptura Benedikta Tolara tvářící se jako popelnice.

Projekt Sochy v ulicích přinese od 23. května do 27. června do Brna dvě desítky nových plastik. A někteří politici přiznávají, že by byli rádi, aby alespoň některé v Brně zůstaly. Jistotu zatím mají jen u výtvoru před vilou Tugendhat, který má připomínat, že právě tam se dělilo Československo.

Před správním soudem bude muž s kvádrem Na náměstí Svobody postaví svou čtyřmetrovou figuru svatého Kryštofa Marius Kotrba. Právě on je autorem podobné postavy, která zdraví řidiče na novém obchvatu Olomouce a budí tam obrovský zájem.

I Kotrbův Kryštof však z ulic s koncem června zmizí. Jeho autor ale v Brně zanechá i definitivní vizitku – vytvoří plastiku Spravedlnosti před budovu Nejvyššího správního soudu na Moravském náměstí. Kdo čeká tradiční ženu s vahami, bude asi překvapen. Bronzová figura brněnské Spravedlnosti je statný muž v podřepu svírající oběma rukama kvádr, z něhož bude tryskat voda. Právě to, že Kotrba na rozdíl od mnohých dalších z 39 účastníků vypsané soutěže nezvolil klasické atributy spravedlnosti, ocenila odborná porota.

Podle neoficiálních informací měl předseda soudu Josef Baxa jako člen komise jiného favorita, ale komise se shodla na Kotrbově výtvoru. A včera souhlasili i radní. „Z deseti přítomných byl jeden proti a jeden se zdržel hlasování,“ řekl primátor Roman Onderka. „Možná to bude socha kontroverzní, ale podle mne je krásná,“ dodal. Socha vznikne do dvou let a přijde na tři miliony korun. A proč muž a kvádr? Podle Kotrby je spravedlnost záležitost těžká a zároveň křehká. Kotrba dělá první ze čtyř soch na náměstí „Moje figura Spravedlnosti nevládne, ale potýká se. Na první pohled ztuha, ale posléze je možno si všimnout si, že figura hmotu kvádru jen zlehka přidržuje. Vybalancovává. Proud vody ji zespod jakoby nadzvedává. někdy ohromnou silou, někdy jen praménkem pomalu vyvěrajícím. je to socha naděje a víry ve spravedlnost,“ zdůvodňuje smysl díla Kotrba. „Dílo je zárukou kultivace celého prostoru,“ míní sekretář soutěže Jaroslav Hamža.

Brno čeká v následujících letech expanze soch. Kromě výstavy v ulicích, která by se po letošní premiéře měla pravidelně opakovat, přibudou i další. Na Moravském náměstí by po Spravedlnosti měly vzniknout ještě další tři včetně markraběte Jošta, u obchodního domu Centrum vznikne originální plastika Edisonových žárovek jako připomínka dnešního Mahenova divadla, prvního v Evropě s plně elektrickým osvětlením. Pokračovat bude i projekt Sochy pro Brno zachycující další osobnosti spojené s městem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat