Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Broadwayi vévodil malíř a černošští hrdinové

Česko

NEW YORK Udílení divadelních cen Tony letos kralovalo drama Red. Hra o expresionistickém malíři Maru Rothkovi získala celkem šest ocenění, včetně hlavní ceny za nejlepší drama. V kategorii muzikálů nejvíce zaujal Memphis – příběh černošské zpěvačky v 50. letech. Porota mu přisoudila čtyři ceny, včetně té za nejlepší muzikál.

„Tohle je pro mě nejlepší okamžik mého života,“ řekl při převzetí ceny za nejlepší drama autor Red John Logan. Jeho hra si připsala také cenu Tony za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, kterou získal Eddie Redmayne. Oceněn byl i režisér dramatu Michael Grandage, další tři ceny hra dostala v technických kategoriích: za nejlepší zvuk, osvětlení a scénu.

Muzikál Memphis, který v tónech rhytm’n’blues vzpomíná na začátky rock’n’rollu a na problém rasové segregace v jižních USA v 50. letech, dostal cenu za nejlepší muzikál, nejlepší muzikálový scénář a nejlepší hudbu napsanou pro divadlo. Ocenění získal i za nejlepší orchestraci.

Tři ceny si odnesla nová adaptace hry Fences, jejímž tématem je rovněž rasismus. Kromě ceny za nejlepší nové zpracování staršího díla získala ocenění za dramatický herecký výkon v mužské i ženské hlavní roli, která si odnesli Denzel Washington a Viola Davisová. Po třech cenách získaly také muzikály La Cage aux Folles (Klec bláznů) a Fela!. Pro nové zpracování klasického muzikálu i pro inovativní biografii nigerijské hvězdy Fely Kutiho to ale bylo podle agentury AP spíš zklamání. Oba muzikály byly totiž nominovány v 11 kategoriích.

Cenu pro nejlepšího herce v hlavní muzikálové roli získal Douglas Hodge za svůj výkon v La Cage aux Folles. Nejlepší muzikálovou herečkou byla vyhlášena Catherine Zeta-Jonesová za roli v obnoveném kuse A Little Night Music (Malá noční hudba).

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...