Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brokovnici bez papírů? Na webu ji seženete za pár minut

Česko

  7:00
PRAHA - Brokovnice, kulovnice, či dokonce samopal? To vše se dá bez větších problémů sehnat za několik minut na internetových aukčních portálech. A velmi často bez potřebných povolení.
Dvouhlavňová brokovnice - ilustrační foto

Dvouhlavňová brokovnice - ilustrační foto foto: Reprofoto

Kromě toho weby využívají i organizované gangy. Skupují znehodnocené staré zbraně a pak je předělají tak, aby se z nich dalo střílet. Podle kriminalistů je webových inzerátů nabízejících zbraně čím dál víc, a zesílili proto kontroly.

 Jen od července specialisté z Policejního prezidia prověřují více než třicet podezřelých prodejů. „Případů v poslední době zaznamenáváme hodně, a tak jsme se tím začali zabývat i na celorepublikové úrovni,“ řekl Jan Melša z Policejního prezidia.

Plně funkční zbraň na internetu

Samonabíjecí pistole glock 19C

Samonabíjecí pistole glock 19C, kvůli níž může mít prodejce problém. Inzeruje ji jako funkční zbraň, která má nastříleno 500 nábojů. Jinak byla využívána pouze ke skrytému nošení. Cena: 12 500 Kč

Například muž, který se na webu prezentuje jako Petr z Prahy, prodává na serveru Bazoš.cz samonabíjecí pistoli glock 19C.

„Může z toho mít velký problém. Prodej musí schválit policie a je otázkou, zda by k tomu došlo, když to prodává na takovémto nespecializovaném webu. Minimálně mu hrozí zabavení zbrojního průkazu,“ upozorňuje Stanislav Gibson, výkonný ředitel Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX.

„Ničeho se nedopouštím, zákon bych porušil jen tehdy, pokud bych prodal pistoli člověku, který zbrojní pas a povolení ke koupi nemá,“ reagoval pro LN telefonicky zmíněný prodejce.

Nejčastěji se na internetu ale dají koupit válečné zbraně, které lidé nalezli při výkopových pracích nebo demolicích starých budov. „Časté jsou také prodeje různých nálezů z půd a kůlen domů,“ tvrdí Melša. I ty ale podléhají registraci, na což mnozí prodejci zapomínají.

Doplatil na to šestašedesátiletý důchodce, který nabízel na jednom z aukčních portálů části kulovnice, které našel na půdě. Chtěl si tak prý přivydělat k penzi a pomoci sběratelům k doplnění sbírek. Jenže zapomněl na to, že i část zbraně musí být registrována. Teď mu hrozí pokuta v řádech tisíců korun.

Co policistům dělá v poslední době vrásky, je prodej znehodnocených zbraní. Právě na serveru Bazoš. cz se dá koupit hned několik samopalů, ze kterých se už nikdy nemělo střílet. Gangy je ale umí předělat na funkční zbraně.

I taková nefunkční zbraň by se dala opravit

I taková nefunkční zbraň by se dala opravit

„Znehodnocené zbraně jsou organizované skupiny schopné uvést do střelbyschopného stavu. Zcela jednoznačně pak míří do kriminálního prostředí a slouží k páchání další trestné činnosti,“ řekl mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Nedávno policisté například pochytali gang překupníků se zbraněmi, kteří se specializovali na úpravu znehodnocených, často vojenských zbraní. A měli to dobře promyšlené. Jeden člen skupiny byl totiž bývalý zbrojíř městské policie a věděl, jak zbraň znovu „oživit“. Jeho kumpáni potom zbraně dál prodávali. Hrozí jim za to až deset let za mřížemi.

Zbrojní expert Ivan Chludil ale upozorňuje, že se tento problém týká jen starších zbraní. „Teoreticky to jde u zbraní, které byly znehodnoceny ještě podle staré vyhlášky (před rokem 2002, pozn. red.),“ řekl Chludil.

Pravidla by se přesto měla v budoucnu zpřísnit. Chystá to Evropská unie. Návrhy na úpravu předložilo i tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Návrh předepisuje, jak znehodnotit tu kterou část zbraně i zbraň jako celek. Tato pravidla jsou individuální pro každý typ zbraně,“ řekl mluvčí resortu Jiří Sochor.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat