Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bronzový vůz z bulharské minulosti

Česko

SOFIA Bulharští archeologové našli při vykopávkách v hrobce thráckého aristokrata dobře zachovalý 1800 let starý vůz s bronzovým opláštěním. O objevu informoval vedoucí archeologického týmu Veselin Ignatov. Podle něj byli v hrobě s bohatou výbavou spolu s kočárem pohřbeni i koně. „Bohatě zdobený čtyřkolový vůz pochází z konce druhého století před naším letopočtem,“ popsal nález Ignatov. Na bronzových plátech, které kočár pokrývají, jsou nejrůznější ornamenty a scény z thrácké mytologie.

Kromě vozu odborníci na nalezišti ve vesnici Karanovo na jihovýchodě Bulharska odkryli i další předměty z pohřební výbavy. Nález je podle Ignatova vzácný především proto, že valná většina antických hrobek v Bulharsku už byla vykradena amatérskými hledači pokladů, kteří nejcennější předměty prodávají v zahraničí.

Thrákové žili na území dnešního Bulharska a v částech Řecka, Rumunska, Makedonie a Turecka v období od 4000 let před naším letopočtem až do 8. století našeho letopočtu, kdy je asimilovali slovanští nájezdníci.

Autor: