Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Brownovi hrozí další fiasko

Česko

Nadnárodní firmy hrozí odchodem z Velké Británie kvůli změně daňového zákona

LONDÝN/PRAHA Britský premiér Gordon Brown má další problém. Po velké porážce jeho Labouristické strany v místních volbách mu britské nadnárodní koncerny pohrozily, že odejdou ze země kvůli připravovanému návrhu na změnu daňového zákona.

Britské ministerstvo financí totiž navrhuje, že by velké společnosti musely danit své příjmy ze zahraničních aktivit. Vláda ale podnikům slibuje, že tyto vyšší daně budou kompenzovány jinými změnami v zákoně.

Firmy vyjádřily znepokojení nad návrhem zákona na setkání s premiérem Brownem a ministrem financí Alistairem Darlingem, které se konalo před deseti dny.

Setkání se zúčastnili vrcholní manažeři firem, jako například šéf banky HSBC Stephen Green, ředitel Vodafone Arun Sarin, šéf britské těžební společnosti Peter Sutherland nebo představitel největší farmaceutické společnosti ve Velké Británii GlaxoSmithKline Andrew Witty.

Setkání s vládou pořádala organizace Multinational Chairmen’s Group, která sdružuje ředitele a vedení velkých nadnárodních koncernů. Ty britské vládě pohrozily, že pokud kontroverzní návrh projde, odejdou do jiné země, kde pro ně bude daňový systém výhodnější.

Jako první již přesun vedení do Irska oznámil výrobce léků Shire. Irsko totiž nabízí vstřícnější daňový režim.

Přesun pro společnost znamená značné úspory na daních. V Irsku je totiž daňová sazba pouze 12,5 procenta, zatímco ve Velké Británii 28 procent.

Další, kdo již ohlásil změnu sídla, je britská informační agentura United Business Media, která odchází za nižšími sazbami rovněž do Irska.

Naopak společnost GlaxoSmithKline potvrdila, že v současné době přesun z Velké Británie neplánuje. „Věříme, že britské podnikatelské prostředí musí být realistické, takže to nijak nenaruší naši schopnost konkurovat globálně,“ řekl mluvčí GlaxoSmithKline. Podle firmy je velmi důležité, aby vláda zajistila, že Británie bude atraktivní lokalitou pro společnosti, které tam mají své vedení.

Mluvčí ministerstva financí uvedl, že se návrh legislativních úprav zdanění firemních příjmů z ciziny zveřejní před začátkem léta. Tento termín byl avizován již v březnovém návrhu rozpočtu.

„Provádíme klasická jednání, která i nadále budou pokračovat, a je jasné, že cílem jakékoli změny bude zvýšit konkurenceschopnost. Každá změna v zákoně bude přímo konzultována s podniky,“ řekl mluvčí britského ministerstva financí. Ministerstvo navíc dodalo, že jejich cílem je, aby v jakékoli změně zákona byly příjmy ze zahraničních aktivit firem zproštěny daně.

„Každá změna by měla být k příjmům společností zcela neutrální,“ dodal mluvčí ministerstva.

Mluvčí Brownovy vlády se k situaci prozatím nevyjádřil.

Dokument o změnách v zákoně o zdanění vytvořilo ministerstvo financí již v červnu loňského roku. Zatím se však setkává spíše s kritikou, a zdá se, že pokud bude přijat v současné podobě, některé firmy hrozbu odchodu za lepšími daněmi skutečně zrealizují.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...