Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Brusel chce zásadně změnit regulaci trhů

Česko

BRUSEL Evropská komise navrhla jednu z největších změn v regulaci finančních trhů v Evropské unii. Plán, jehož cílem je zabránit opakování finanční krize, počítá především s přísnější regulací bank. Ty by se měly do budoucna vyvarovat obrovských investic do vysoce rizikových produktů, aby je národní vlády nemusely znovu zachraňovat masivními finančními injekcemi jako v posledním roce.

Základem návrhu EK je vznik dvou celoevropských orgánů, které by měly vylepšit regulaci a sledování finančních trhů v unii.

Nejdůležitější je ESRC (European Systemic Risk Council), který mají tvořit centrální bankéři z jednotlivých členských států a národní regulátoři. Jejich úloha bude především monitorovací – měli by unii varovat před případnými riziky na finančním trhu.

Druhým orgánem má být takzvaná ESFS (European System of Financial Supervisors). Úkolem této instituce bude zlepšit dohled nad finančními skupinami, které podnikají na území několika členských států EU, ale každá z jejich částí spadá pod jiný národní dohled a regulaci.

ESFS bude navíc koordinovat práci tří dalších institucí, které nově vzniknou z již existujících unijních výborů. Jedna instituce přitom bude mít na starost banky, druhá pojišťovny a třetí penzijní fondy.

Návrh komise, který nyní ještě čeká dlouhá cesta ke schválení členskými státy a Evropským parlamentem, vychází z takzvané Larosierovy zprávy, kterou nedávno představili finanční experti vybraní právě EK. Celou skupinu vedl právě bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Jacques de Larosier. „Lepší dohled nad přeshraničními finančními trhy je klíčový z ekonomického i etického hlediska. Dnešní komisní návrh by měl pomoci k obnově důvěry a měl by EU chránit před dalšími krizemi,“ řekl předseda Evropské komise José Barroso. Otázkou ovšem zůstává, jak se návrh změní během následujících jednání.

Kamenem úrazu by mohla být především snaha o posílení přeshraniční regulace. Některé státy přitom proti podobným principům v minulosti protestovaly a patřila mezi ně i Česká republika.

Její finanční sektor je totiž tvořen téměř výhradně bankami se zahraniční účastí, a ministerstvo financí se v minulosti obávalo, že podobná reforma by mohla vést ke ztrátě pravomocí České národní banky či ministerstva financí ve prospěch celounijních institucí.

***

Základem návrhu je vznik dvou celoevropských orgánů, které by měly vylepšit regulaci finančních trhů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!