Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel chystá vyšetřování firmy Google

Česko

BRUSEL Společnost Google se dostala do hledáčku evropských strážců volného trhu. Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia poprvé otevřeně prohlásil, že se komise bude zabývat praktikami firmy.

„Velice zodpovědně posoudíme veškerá obvinění. Konkurence v internetovém průmyslu je nesmírně důležitá. Zatím jsme ale na začátku.“ prohlásil Almunia na Londýnské univerzitě. Očekává se, že vyšetřování komise by mohlo začít po letních prázdninách. Firmu Google již před půl rokem obvinily některé internetové portály, že ovlivňuje pořadí vyhledaných stránek. Sebe prý upřednostňuje a konkurenty záměrně posouvá na horší místa. Mezi stěžovatele patří servery Foundem, eJustice.fr či německý Ciao.

„Pokud si nějaká společnost vybuduje dominantní postavení na trhu, je zde riziko, že se pokusí ostatní vystrnadit,“ prohlásil Almunia.

Společnost Google se brání, je si údajně „velmi jistá“, že se pohybuje v rámci evropského práva. „Spolupracujeme s panem komisařem a jeho týmem a zodpovíme jim všechny otázky, včetně principů, podle kterých naše stránky fungují.“

Za obviněním stojí podle Googlu společnost Microsoft. Ta vlastní portál Ciao, který se zabývá porovnáváním cen elektroniky. Microsoft byl přitom sám Evropskou komisí nedávno potrestán za nedodržení antimonopolních pravidel.

Vše ale naznačuje, že ani Evropská komise už nadále nehodlá Googlu trpět jeho výsadní postavení. „Evropa má v internetovém průmyslu co nabídnout, existuje zde mnoho silných firem. Nestihli jsme ale včas nastoupit do rozjetého vlaku a největší servery vznikly za oceánem. Nesmíme znovu zaspat,“ řekl Almunia.

Pro Google nejde o první velkou potíž. Od minulého roku je v mnoha zemích vyšetřován kvůli službě Google Street View. Firma až po nátlaku německého úřadu pro ochranu osobních dat přiznala, že údajně nevědomky získávala data z nezabezpečených wi-fi sítí. Google také dál bojuje o čínský trh, odkud se rozhodl odejít kvůli cenzuře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!