OSTRAVA Evropská komise potvrdila: Prodej podnikových bytů společnosti OKD, které v roce 2004 od státu získal miliardář Zdeněk Bakala, byl v pořádku.
Nájemníky více než 43 tisíc bytů na Ostravsku nedávno zveřejněné stanovisko komise nepotěšilo. Tvrdí, že Bakalovy společnosti byty levně odkoupily, ale k jejich prodeji se nemají, byť to stát při jejich prodeji plánoval. A nájemníci nyní mají strach o střechu nad hlavou.
Na komisi se obrátili europoslanci v čele s Janou Bobošíkovou. Měli podezření, že stát se prodejem bytů dopustil nedovolené podpory. Byty tehdy prodával po čtyřiceti tisících korunách. Až do května příštího roku s nimi jejich majitel nemůže nijak nakládat, s výjimkou prodeje nájemníkům. K tomu se ale vlastník, v současnosti společnost RPG, nechystá. Přitom právě s prodejem bytů počítalo před čtyřmi lety ministerstvo financí v čele s Bohuslavem Sobotkou.
Komisařka Evropské komise pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová uvedla, že při privatizaci OKD včetně portfolia někdejších služebních bytů nedošlo k poskytnutí nepovolené státní podpory. „Společnost RPG je ráda, že Evropská komise ve svém vyjádření potvrdila to, co je již řadu let zřejmé,“ zareagovala RPG ve svém prohlášení. Mluvčí společnosti Petr Handl opakuje, že byty se prodávat nebudou. Naopak, připravují se podle něj opravy za mnohamilionové částky. Jako příklad uvádí Ostrčilovu ulici v centru Ostravy, jejíž domy prošly rekonstrukcí za dvanáct milionů korun.
Bakalovi odpůrci se pro ně nepříznivou zprávou z Bruselu nehodlají řídit. Dál tvrdí, že mají nárok si byty levně koupit. „Zpráva z Bruselu je pro nás zklamáním. Evropští úředníci zvolili formální úřednický přístup. Komisi vyzveme znovu, aby naše podněty přezkoumala poctivě,“ říká Stanislav Holek ze Sdružení nájemníků Bytyokd.cz.
Nájemníci požadují, aby si mohli někdejší byty OKD od Zdeňka Bakaly odkoupit. Petice s tímto požadavkem čítá na třináct tisíc podpisů a je na cestě do Poslanecké sněmovny. Na ministerstvo financí pro změnu ze sdružení míří požadavek, aby stát odstoupil od smlouvy, kterou byty před více než čtyřmi lety prodal. RPG se podle některých nájemníků řádně nestará o bytový fond a účelově předražuje opravy. „Koupit byty za čtyřicet tisíc, naslibovat, že budou levně prodány nájemníkům, a pak je možná v budoucnu prodat jiným zájemcům za tržní cenu. To je nemravné a nemorální podnikání,“ popisuje ve zkratce celý spor předseda sdružení Roman Macháček.
Nespokojení nájemníci navíc argumentují i právní analýzou advokátky Hany Marvanové. Ta zpochybňuje už vložení bytového fondu státního podniku OKD do nově založené společnosti OKD v prosinci roku 1990. Už tento akt nebyl podle Marvanové v souladu s tehdejšími právními předpisy.
Velkého spojence našli nájemníci u ČSSD, která nechala analýzu za 200 tisíc korun zpracovat. Předseda moravskoslezských sociálních demokratů Lubomír Zaorálek dokonce označil Zdeňka Bakalu v souvislosti s hospodařením s byty za gaunera.
Bakala však i přes protesty trvá na svém. „Není pravdou, že bych nájemníkům slíbil byty odkoupit,“ uvedl v říjnu. „Naše odpověď je jednoduchá - ctíme zákony, ctíme své závazky a ctíme principy vlastnictví. Totéž očekáváme od ostatních,“ reagoval podnikatel na petice a stížnosti mířící do Bruselu.
Sdružení nájemníků však věří, že byty nakonec získají. „Kdybychom si nemysleli, že zvítězíme, tak to neděláme,“ tvrdí Holek.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava