Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zamíchá sporem v kauze OKD stanovisko Bruselu?

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Český rozhlas ráno přišel se zprávou, podle které nastává ve sporu kolem privatizace OKD důležitý zvrat. Evropská komise podle něj odmítla, že by akcie firmy prodala vláda pod cenou. MF DNES však trvá na svém s tím, Česko Brusel v kauze privatizace OKD před lety obelhalo.

Dokument, na nějž se odkazuje Radiožurnál, má ukazovat, že stát podle Evropské komise nepochybil, když prodal 46procentní podíl v OKD firmě Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Cena prý nebyla nadsazená a odpovídala tržní, informoval Český rozhlas - Radiožurnál.

Podle MF DNES je hlavní potíž celé kauzy v tom, že EU při svém posuzování správnosti ceny vycházela z neúplných podkladů dodaných ministerstvem financí – vedeným tehdy Bohuslavem Sobotkou a později Eduardem Janotou. Stát neinformoval Brusel, že si opomněl nechat ocenit řadu lukrativních dceřinných společností OKD.

Premiér Sobotka nevýhodný prodej akcií odmítl. "Stát v roce 2004 prodal minoritní akciový podíl v OKD za tržní cenu, nad cenu, kterou stanovil posudek, a také nad cenu, kterou stanovil ve svém stanovisku ÚOHS," reagoval na informace deníku Mf DNES Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ

Vláda původně schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun. Stát tehdy prodal 45,88 procenta akcií firmy za 4,1 miliardy korun.

Evropská komise přitom už v červenci 2011 uvedla, že Česko při prodeji menšinového podílu OKD nikomu neposkytl nedovolenou státní pomoc. Na základě tohoto rozhodnutí odmítla proto stížnost, kterou u ní na český stát podala společnost Penta.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...