Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Brusel popřel plán na Čechy

Česko

Barroso podporuje Sarkozyho „ekonomickou vládu“ EU, ale ne za cenu rozkolu v unii

BRUSEL Evropská komise se včera ocitla pod palbou otázek kvůli informacím, že se - za podpory jejího šéfa Josého Barrosa - chystá odsunutí českého předsednictví na druhou kolej ve prospěch Francie. Spekulace vyvolala série několika článků v zahraničních i českých denících o zájmu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho posílit roli států eurozóny v unii na úkor předsednické země, kde první na ráně by bylo Česko. Komise „atak“ na Čechy popřela.

„Žádný takový plán (na oslabení českého předsednictví) není na pořadu dne,“ řekla mluvčí komise Pia Ahrenkilde na dotaz LN. „České předsednictví nebylo, není a nemůže být zpochybněno,“ dodala a odkázala na primární právo unie, které garantuje střídání států v čele bloku.

Klíčem ke spekulacím se stala zpráva, že Barroso, který podporuje stálé předsednictví unie a ocenil šéfovskou roli nynějšího lídra klubu Sarkozyho, si přeje „kontinuitu“ i za horizontem ledna 2009, kdy se evropské taktovky chopí Češi. Mluvčí vysvětlila „kontinuitu“ jakožto odkaz na Lisabonskou smlouvu. Ta stálé předsednictví zavádí a ruší nynější půlroční střídání. „Barroso tím vyjádřil pouze nutnost ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Finanční krize ukázala, že unie potřebuje silné stabilní vedení,“ řekla.

A finanční krize také podle Pii Ahrenkilde přiměla Barrosa kvitovat s povděkem Sarkozyho myšlenku povýšit dosavadní schůzky ministrů financí států eura na setkávání hlav států a vlád těchto zemí. Nicolas Sarkozy si podle deníku Le Monde přeje udělat z takzvané euroskupiny „ekonomickou vládu“ bloku a chce jí, od letoška až po celý příští rok, kdy v čele unie stanou Češi a Švédové, kteří jsou vně eurozóny, šéfovat.

Němci budou asi proti „Podle předsedy Barrosa se schůzka hlav států a vlád zemí eurozóny 12. října v Paříži ukázala být velmi efektivním momentem v řešení finanční krize. Pomohla najít rychlou odpověď,“ sdělila mluvčí. Na dotaz, zda by Barroso podpořil zachování těchto schůzek i do budoucnosti, tedy i během českého předsednictví, řekla: „Není to vyloučené, ale bude to teprve předmětem diskuse. Efektivita je důležitá, nicméně stejně tak je důležitá jednota unie.“

Nápad Nicolase Sarkozyho na „ekonomickou vládu“ soustředěnou v rukách lídrů eurozóny nemusí schválit celá unie, souhlas všech zemí společné měny ale nutný je. A Německo jako první už přišlo s opozicí. „Nevidíme pro to (pro ekonomickou vládu) důvod,“ řekl pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ministr průmyslu největší země eurozóny Michael Glos.

O Sarkozyho představách má podle ČTK během summitu Evropské unie a Číny jednat přímo s francouzským prezidentem německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž slovo bude zřejmě rozhodující.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!