Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Brusel se mračí na Česko. Za deficit

Česko

Český rozpočtový schodek letos vyletí vysoko nad povolená tři procenta HDP. Podobně ale dopadne většina zemí Evropy

BRUSEL/PRAHA Hrozivě narůstající deficit státního rozpočtu Česka přiměl Evropskou komisi jednat.

Včera zahájila s Českou republikou řízení, jehož cílem je snížení rozpočtového schodku pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pro letošní rok se zatím odhaduje, že český deficit se může pohybovat až okolo 5,5 procenta.

„Není to nic překvapujícího. Tento krok jsme očekávali,“ uvedl Jakub Haas, mluvčí ministerstva financí. „Navíc ministerstvo již navrhlo opatření, která by měla snížit deficit veřejných rozpočtů v následujícím roce,“ doplnil mluvčí.

Nejsme v tom sami Česká republika ale zdaleka není jediným hříšníkem ve svých veřejných financích. Vedle nás včera Brusel odstartoval vyšetřování také například Slovenska a dalších sedmi členských zemí Evropské unie. Celkem se ale v takzvané proceduře pro nadměrný schodek rozpočtu nachází už dvacet zemí EU.

Například Irsku v letošním roce hrozí deficit rozpočtu až okolo dvanácti procent z HDP. O mnoho lépe na tom není ani Velká Británie, kde se zatím hovoří o schodku ve výši 11,5 procenta. Vysokých hodnot dosáhne letošní rozpočtový schodek také v Lotyšsku.

Z hlediska letošního rozpočtového schodku je totiž jednodušší jmenovat země Evropy, které naopak Maastrichtské kritérium (deficit rozpočtu do tří procent HDP) splní. A těch bude velmi málo. Podle předběžných odhadů by to mohlo být jen Lucembursko, Finsko, Kypr, Dánsko a Švédsko. Všechny ostatní země Evropy se svým letošním schodkem přehoupnou přes povolená tři procenta HDP.

Příčina problémů je ve všech zemích unie prakticky totožná: současná ekonomická krize. Kvůli ní se tak do teoretické roviny dostává i případné potrestání členských států, pokud by nestlačily své hospodaření pod tříprocentní hranici. Za normálních okolností, tedy v době hospodářského růstu, za překročení stanoveného schodku hrozí velké finanční pokuty, nebo zastavení přílivu finančních prostředků z unijních fondů.

Eurokomisař pro hospodářství a měnové otázky Joaquín Almunia uvedl, že Evropská komise ještě počká s určením konkrétních termínů, do nichž budou muset státy napravit své hospodaření. Stane se tak až poté, co se členské státy vrátí k hospodářskému růstu a přestanou „pumpovat“ značné částky do chřadnoucí ekonomiky. „Musíme hospodářství nadále podporovat, dokud se nevrátí k udržitelnému hospodářskému růstu,“ dodal Almunia.

Nezbývá než šetřit Navzdory globálnímu propadu, který stojí za zhoršenou výkonností domácí ekonomiky, vláda bude nucena kvůli přijetí eura rozpočtový schodek do budoucna dostat pod tři procenta HDP. Zatím ovšem není jasné, dokdy. O tom později rozhodne Evropská komise a členské státy EU. „Plánovaný nadměrný schodek může být v rámci platné evropské legislativy považován za výjimečný,“ uvedla komise.

Podíl deficitu rozpočtu na HDP by měl v příštím roce díky opatřením ministra financí Eduarda Janoty klesnout o zhruba dva procentní body. „Je však jisté, že Česko bude muset přikročit k dalším úsporným opatřením, která již avizoval ministr financí, aby byla hranice deficitu tři procenta HDP v dohledné budoucnosti dosažitelná,“ uzavřel Jakub Hass.

Tabulka

Očekávané rozpočtové schodky

(v % k HDP)

Maastrichtská kritéria -3,0

2009 2010

Belgie -4,5-6,1

Německo -3,9-5,9

Irsko -12,0-15,6

Řecko -5,1-5,7

Španělsko -8,6-9,8

Francie -6,6-7,0

Itálie -4,5-4,8

Lucembursko -1,5-2,8

Nizozemsko -3,4-6,1

Rakousko -4,2-5,3

Portugalsko -6,5-6,7

Slovinsko -5,5-6,5

Finsko -0,8-2,9

Malta -3,6-3,2

Kypr -1,9-2,6

Slovensko -4,7-5,4

eurozóna -5,3-6,5

Česká republika -4,3-4,9

Dánsko -1,5-3,9

Estonsko -3,0-3,9

Lotyšsko -11,1-13,6

Litva -5,4-8,0

Maďarsko -3,4-3,9

Polsko -6,6-7,3

Rumunsko -5,1-5,6

Švédsko -2,6-3,9

Velká Británie -11,5-13,8

EU-27 -6,0-7,3

Zdroj: Evropská komise, Eurostat, ČS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!