Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Brusel seškrtal průmyslu emise

Česko

Evropská komise plánuje za tři roky sebrat průmyslníkům a energetikům sto milionů povolenek

BRUSEL/PRAHA Celkem jednu miliardu a 927 milionů tun oxidu uhličitého maximálně budou moci vypustit do ovzduší podle návrhu Evropské komise velké zdroje znečištění, tedy elektrárny, teplárny a průmyslové závody, v roce 2013.

V období let 2008 až 2012 přitom v unii platí limit o víc než sto milionů vyšší.

Tím však krácení emisních limitů nekončí. Evropská komise chce podle portálu EurActiv.cz každý následující rok horní strop snižovat zhruba o 35 milionů povolenek. Jedna emisní povolenka umožňuje svému majiteli vypustit do ovzduší právě jednu tunu skleníkových plynů. Cílem komise je dosažení plánované dvacetiprocentní redukce emisí do roku 2020.

Ve hře je však ještě přísnější řešení, počítající s třicetiprocentním snížením emisí. To má podporu německé, francouzské i britské vlády, vyvolává však ostré reakce zástupců evropského průmyslu. Jak uvedl deník Financial Times, manažeři velkých podniků neváhali záměr třicetiprocentní redukce emisních limitů prohlásit za „absurdní, alarmující a naivní“.

Samotná Evropská komise upozornila, že uvedené číslo ještě není konečné. To zveřejní zřejmě až během roku 2013. Neznámé současně zůstává rozdělení emisní kvóty mezi jednotlivé členské země a mezi průmyslová odvětví.

Průmysl: Je to likvidační Podle ministerstva životního prostředí je oznámení komise v souladu s dřívějšími informacemi. „Vzhledem k tomu, že v ČR vypustily podniky o 12 procent emisí méně, než jim bylo povoleno Národním alokačním plánem, nebude mít uvedené snížení pro rok 2013 žádný vliv na českou ekonomiku,“ uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

Společnost ČEZ se připravované regulace emisí nebojí. „S těmito novými stropy nemáme zásadnější problém. Snižování emisí je ze strany Evropské komise dlouhodobým trendem a reagujeme na něj právě důrazem na obnovitelné zdroje, paroplynové zdroje a jadernou energii,“ říká tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Faktem je, že ČEZ má nejvíc prostoru ke snížení emisí. Například nahrazení staré uhelné elektrárny moderní paroplynovou elektrárnou o stejném výkonu umožní úsporu až dvou třetin původních emisí oxidu uhličitého. Více starostí dělá snižování přídělu povolenek průmyslovým podnikům.

Mezi nejhlasitější kritiky evropského systému regulace emisí skleníkových plynů v Česku patří člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Josef Zbořil. „Je to typický příklad socialistického plánování, které nebere ohledy na reálné možnosti českého průmyslu,“ říká. Navržený horní limit je podle Zbořila odvozen od nízkých hodnot z minulého roku. Unie tak prý zastaví další růst průmyslu.

ČEZ a další energetické koncerny mají podle Zbořila řadu možností, jak emise snížit. Současně nemají problém promítnout cenu povolenek do svých cen. Tento přístup si průmyslové podniky s ohledem na asijskou a americkou konkurenci nemohou dovolit.

V nejhorší situaci se ocitnou cementárny a vápenky, kde jsou emise oxidu uhličitého dány technologií výroby a nelze je nijak snížit. „Například Belgie již jednu třetinu cementu dováží, aby uspořila povolenky,“ uvedl Zbořil.

Ekologové: Šlo by to i rychleji Podle ekologů by tempo snižování emisí mohlo být klidně rychlejší. „Legislativa mohla, měla a pořád ještě může nastavit rychlejší tempo zelených inovací a investic do moderních technologií. Pro Českou republiku s tradicí strojírenského průmyslu, výbornými inženýry a kvalifikovanými dělníky by to byla dvojnásobná příležitost,“ domnívá se programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku pak upozornil na skutečnost, že podniky a elektrárny mohou do období po roce 2012 převést své přebytky ze současného období. Vzhledem k poklesu výroby kvůli ekonomické krizi se jedná o poměrně velké objemy povolenek. „Dále se jedná o možnost kupovat si povolenky z rozvojových zemí, kde se jedná často o projekty špatné kvality a špatně kontrolovatelné,“ dodává Jeřábek.

***

ČESKÉ POVOLENKY * Energetické a průmyslové podniky v České republice dostaly na každý z roků 2008 až 2012 zhruba 86 milionů povolenek. * Skutečně naměřené emise však loni s ohledem na vývoj ekonomiky klesly na 73,8 milionu tun skleníkových plynů. * Velké zdroje znečištění zatím dostávají povolenky až do stanoveného limitu zdarma. *Od počátku roku 2013 již budou muset za část přidělených povolenek platit.

EMISNÍ POVOLENKY V EVROPSKÉ UNII

Počty povolenek v milionech kusů (každá povolenka představuje 1 tunu emisí cO2)

Graf

EVROPSKÁ UNIE

ČESKÁ REPUBLIKA

Zdroj: web Evropské komise

Autor: