Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel udělil miliardovou pokutu

Česko

Výrobci LCD obrazovek dostali trest za kartelovou dohodu - 16,3 miliardy korun

BRUSEL Evropská komise rozhodla, že skupině výrobců LCD obrazovek udělí kvůli kartelovým dohodám pokutu v celkové výši téměř 649 milionů eur (zhruba 16,3 miliardy korun).

Po jednání to oznámil eurokomisař Joaquín Almunia. Pokuta bude osmá nejvyšší z těch, které Evropská komise dala skupinám firem za porušování pravidel hospodářské soutěže.

Kartel se podle Almunii týkal šesti asijských společností, které se společně domlouvaly na cenách. Dohody oznámila jihokorejská firma Samsung Electronics a tím se finanční sankci vyhnula.

Zástupci firem se sešli nejméně šedesátkrát, většinou v hotelech na Tchaj-wanu.

Všechny schůzky se odehrály mimo území evropského hospodářského prostoru a žádná z nich v něm také nesídlí. Jejich výrobky nicméně mířily na evropský trh, takže se na ně normy Evropské unie vztahují.

Almunia zdůraznil, že firmy si byly vědomy toho, že postupují protiprávně. „Byl to velmi dobře organizovaný kartel,“ řekl novinářům. Trval čtyři roky, během nichž se společnosti domlouvaly na cenách, ale i si vyměňovaly informace o budoucích výrobních plánech, využívání kapacit i různých obchodních podrobnostech. „Zahraničí společnosti, stejně jako ty evropské, musí chápat, že pokud chtějí s Evropskou unií obchodovat, musí hrát férově,“ řekl komisař. Brusel podle něj bude mít pochopení jedině pro ty porušovatele norem, kteří na kartel upozorní a pomohou prokázat jeho existenci. Zatím nejvyšší pokuty za kartel dostali v listopadu 2008 výrobci autoskel, kterým Brusel vyměřil 1,38 miliardy eur.

Letos podle Almunii už kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže komise rozdala v sedmi případech pokuty celkem za zhruba tři miliardy eur.

***

KDO ZAPLATÍ

LG Display 215,0 milionů

AU Optronics 116,8 milionu

Chimei InnoLux 300,0 milionů

CHPT 9,0 milionů

HannStar Display 8,1 milionu

Koncernu Samsung byla pokuta

odpuštěna. Firma totiž kartelovou

dohodu oznámila.

Zdroj: EU

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...