Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bruselská skládačka si bere na mušku Klause

Výtvarník David Černý, pod jehož vedením vzniklo unikátní sousoší věnované Evropské unii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník David Černý, pod jehož vedením vzniklo unikátní sousoší věnované Evropské unii. | foto: František VlčekLidové noviny

BRUSEL/PRAHA Polští katoličtí duchovní hrdě vztyčující v zemi duhovou vlajku, světově známý symbol homosexuálního hnutí. Analogie fotografie Joea Rosenthala z roku 1945, která zachycuje americké vojáky, jak vztyčují prapor USA po dobytí japonského ostrova Iwodžima. A od nynějška ovšem i zpodobnění Polska očima tamního výtvarníka Leszka Hirszenberga. Právě jeho a další kusy jsou součástí instalace, kterou Češi vstoupí do kulturní dimenze svého předsednictví.

Budově Rady ministrů v Bruselu darují origiální euromapu: skládačku ze států unie zpodobněných tak, jak je vnímají umělci z daných zemí. Dílo bude odhaleno po víkendu a v atriu rady zůstane celý předsednický půlrok.

Kromě polských katolíků po vítězné bitvě za práva gayů se například Nizozemsko ukáže jako stát zatopený mořem, z něhož vykukují špičky minaretů a ozývá se hlas muezzinů. Autor Dick Jansen si vzal na mušku jak boj Holanďanů s vodním živlem, který jim bere pevninu, tak početnou muslimskou komunitu v zemi,
Britský výtvarník Chalíd Asadi si zase pohrál s nejistým vztahem Britů k unii a jednoduše monarchii z mapy vystřihl a Helmut Bauer vidí Německo jako ráj pro milovníky dálnic.

Nezklamou ovšem ani Francie či Švédsko. Přes zemi galského kohouta se táhne nápis „Stávka!“ a severský stát je „Gripena,“ balení stíhaček Gripen v krabici z IKEA. Jednotlivé projekty zkrátka „spojuje hravá analýza národních stereotypů a schopnost originálně charakterizovat vlastní kulturní identitu“, stojí v manuálu k instalaci.

Mimochodem pořádné instalaci: skládačka je čtverec šestnáct krát šestnáct metrů, váží mezi šesti a osmi tunami a do Bruselu ji vezly tři kamiony.

Projekt zaplatil Bakala
Nápad vznikl v kabinetu vicepremiéra Alexandra Vondry, když Topolánkův tým přemýšlel, čím vyzdobí budovu Rady ministrů, jak to dělá víceméně každá předsednická země. Úřad vlády oslovil dva domácí umělce, Jiřího Davida a Davida Černého, a vybral si Černého. Právě ten přišel s projektem euromapy, přičemž Česko si vzal na starost on sám: zpodobnil ho jako modrou krajinu opanovanou Václavem Klausem.

Projekt vzbuzuje velkou zvědavost od chvíle, co se o něm začalo mluvit, řadu lidí ovšem i znervózňuje. Vondra přiznává, že třeba o neexistující Británii vláda Britům raději předem řekla. Teď česká diplomacie doufá, že dílo všichni vezmou jako umělecký počin s nadsázkou a ne jako politickou provokaci.

„Dali jsme prostor ke svobodnému vyjádření umělcům z dvaceti sedmi zemí. Umění má vyvolávat emoce a občas i provokuje,“ říká Vondra v narážce například na Rakousko zobrazené coby území s kouřícími věžemi jaderné elektrárny nebo i zmíněné Nizozemsko s minarety.

Cena dárku pro Brusel, který se na konci předsednictví přesune do Prahy, dosahuje téměř dvanácti milionů korun. Stát zaplatil projektovou dokumentaci za necelé dva miliony, zbylých deset za samotný kus financoval soukromník - podnikatel Zdeněk Bakala.

Proč tak učinil, nebylo možné včera zjistit. Bakala je v Africe a nebral svůj mobilní telefon. „Občas financuje zajímavá kulturní díla“ řekl Vondra k muži, který projekt do jisté míry zachránil.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?