Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brutalita za 150 tisíc

Česko

Sparta se omluvila ČT za napadení kameramana Tomášem Řepkou * Ten dostal pokutu 150 000 korun

PRAHA Českému fotbalu škodí v krátké době další skandál. Do obou je zapleten špičkový český klub Sparta Praha. Na konci srpna záložník Pavel Horváth hajlováním zdravil fanoušky. V neděli večer při zápase v Teplicích kapitán Sparty Tomáš Řepka neunesl své vyloučení a napadl kameramana České televize.

Fotbalu hrozil citelný trest. Šéf sportovní redakce ČT Otakar Černý totiž bezprostředně po Řepkově nedělním zkratu naznačil, že televize bude další spolupráci s první ligou „ještě zvažovat“.

Sparta se za incident ještě včera omluvila a nejvyšší tuzemská fotbalová soutěž tak z obrazovek České televize nezmizí.

„K takové situaci nesmí dojít, vůbec se to nemělo stát,“ uvedl člen sparťanského představenstva Lukáš Přibyl. „Kvůli jedné osobě se nechystáme dělat závěry typu, že bychom zrušili vysílací smlouvu. Čekali jsme na omluvu Sparty. Ta přišla, protože Sparta je slušný klub,“ řekl Černý. S osobní omluvou od Tomáše Řepky prý ani nepočítal. „Stejně bychom se jí asi nedočkali.“ Řepkovým zkratem se včera zabývalo vedení Sparty, hráče potrestalo peněžitým trestem 150 000 korun. „Konec utkání provázel velký stres a pod dojmem obrovské křivdy jsem se dopustil chování, za které se omlouvám,“ litoval s odstupem jednoho dne Řepka. Podle odhadu expertů se výše pokuty rovná asi patnácti procentům obráncova měsíčního platu.

Stejný ortel vyneslo předsednictvo i nad Martinem Abrahamem, který se v Teplicích prezentoval ostrým verbálním útokem na rozhodčí. Běsnícího záložníka museli držet spoluhráči, aby se nedostal k hlavnímu rozhodčímu. Stejně jako Řepka byl i on v zápase vyloučen. Trestu neunikl ani asistent trenéra Horst Siegl, jenž byl za urážky rozhodčích vykázán na tribunu. Pokuta se vyhnula kouči Michalu Bílkovi, vedení jej ale důrazně upozornilo, že osobně zodpovídá za to, aby se podobné chování ze strany hráčů neopakovalo.

S finančním postihem nebo zákazem činnosti mohou „hříšníci“ počítat i od disciplinární komise fotbalového svazu, která se incidentem bude zabývat ve čtvrtek. „Musíme zjistit, k čemu vlastně došlo. Použijeme všechny dostupné prostředky,“ sdělil šéf komise Alexander Károlyi.

Pokračování na straně 3

Brutalita za 150 tisíc, rozhodl o trestu klub

Dokončení ze strany 1

O výši trestů nechtěl Károlyi spekulovat. „Například u hráče Řepky se nejedná jen o porušení pravidel před vyloučením, ale také budeme prošetřovat všechny aspekty jeho chování vůči pořadatelské službě a kameramanovi České televize. Jde o souběh několika provinění,“ řekl Károlyi ČTK. „Trest bude vždy vynesen za nejzávažnější provinění, k těm méně závažným však bude přihlédnuto,“ dodal. Komise včera obdržela od hlavního rozhodčího zápis o utkání, kde jsou podrobně popsány všechny inkriminované scény. Předvolání čeká trenéry Bílka se Sieglem, trojici rozhodčích, delegáta, pořadatelskou službu a sparťanského statutárního zástupce. Vyloučení Řepka a Abraham se musí dostavit automaticky. Spartu ale ve čtvrtek čeká úvodní zápas 1. kola Poháru UEFA s dánským Odense, předpokládá se, že se hráči omluví a požádají komisi, aby případ projednala v jejich nepřítomnosti. Jen tak se vyhnou hrozbě zákazu startu v příštím utkání. Pokud by tak neučinili, měli by zastavenou činnost až do následujícího zasedání disciplinárky. Napilno bude mít i komise rozhodčích, k níž míří protest Sparty proti výkonu sudích. „Utkání hrubě nezvládli,“ píše se v klubovém prohlášení. Letenští v něm poukázali na několik momentů, ve kterých byli poškozeni. Pražané se ohradili i proti vulgárním atakům čtvrtého arbitra Roberta Hájka na hráče a realizační tým, čímž podle nich přispěl k vyhrocenému konci utkání. „V celkovém kontextu doplňujeme, že vypjatý závěr zápasu výrazně ovlivnilo i chování zástupce pořadatelské služby, který opakovaně hrubě urážel hráče Sparty, což je patrné i na záznamu České televize,“ praví se v klubovém dokumentu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat