Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

„Brzy bude u své rodiny“

Česko

Exprezident USA Jimmy Carter v KLDR dosáhl propuštění Američana odsouzeného za ilegální vstup do země

PCHJONGJANG/PRAHA Na letišti v metropoli KLDR Pchjongjangu drobně prší. Nad hlavou Jimmyho Cartera se proto objevují deštníky. Bývalému americkému prezidentovi ale rozmary počasí evidentně nevadí. Ze záběrů zveřejněných například BBC je totiž patrné, že se široce usmívá. Má důvod.

Do letadla připraveného ke startu se s ním totiž chystá nastoupit i občan USA Aijalon Mahli Gomes, jehož propuštění ze „spárů“ severokorejského režimu Carter dosáhl. Jednatřicetiletý Gomes se tak do domovského Bostonu měl vrátit už včera.

Jak se do KLDR dostal? Hluboce věřící Gomes v Jižní Koreji vyučoval angličtinu. V lednu se ale zřejmě vydal na sólovou mírovou misi do KLDR, jejíž hranice překročil z Číny. A právě za údajný nelegální vstup na své území ho v dubnu komunistická země odsoudila mimo jiné k osmi letům nucených prací. Gomes však trest snášel velmi těžce, a v červenci se dokonce údajně pokusil o sebevraždu.

„Vážíme si humanitární práce bývalého prezidenta Cartera a vítáme rozhodnutí Severní Koreje udělit panu Gomesovi speciální amnestii a dovolit mu návrat do Spojených států,“ komentoval Gomesovo propuštění mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley. „Oddechli jsme si, že bude jistě brzy u své rodiny,“ řekl také. Zároveň mluvčí podle agentur podotkl, že Carterova cesta byla soukromou, tedy neoficiální misí. Oba státy totiž nemají diplomatické vztahy již od dob Korejské války z 50. let minulého století. Pětaosmdesátiletý Carter pobyl v Pchjongjangu v doprovodu své manželky několik dní. V KLDR hovořil mimo jiné s předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-namem, který je režimní dvojkou za severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. „Jimmy Carter se omluvil Kim Jong-namovi za Gomesův nelegální vstup a ujistil ho, že se něco podobného již nestane,“ referovala oficiální severokorejská agentura KCNA. Ještě včera nebylo známé, zda se Carter v KLDR stihl setkat přímo s Kim Čong-ilem, který prý milost na Carterovu žádost udělil. Spíše to však vypadalo, že k setkání nedošlo.

Kim se totiž podle jihokorejských informací vydal v době Carterova pobytu na návštěvu Číny. Nechal si tak utéct možnost ze setkání s Carterem propagandisticky profitovat. Podle analytiků to ukazuje na to, jak velkou váhu Kim přikládá vztahům s Čínou v době, kdy se mluví o předání moci jeho synovi Kim Čong-unovi.

Mezi Washingtonem a Pchjongjangem panuje i přes absenci oficiálních vztahů trvalé napětí. KLDR sice nyní Carterovi podle agentur tlumočila ochotu zúčastnit se obnovených šestistranných rozhovorů o svém jaderném programu, avšak Jižní Korea a podle agentury Reuters i Spojené státy považují nyní jednání za nemožná. Soul totiž čeká na omluvu za březnové potopení své válečné lodi, které podle mezinárodního vyšetřování způsobilo severokorejské torpédo. KLDR však svůj podíl popírá a omlouvat se nehodlá.

Carter se svou záchrannou cestou vydal ve stopách jiného demokratického prezidenta Billa Clintona. Ten minulý rok zajistil v KLDR propuštění dvou amerických novinářek, které byly rovněž zadržené kvůli ilegálnímu vstupu na severokorejské území.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk
Pronájem bytu 2+kk

Škrdlovice, okres Žďár nad Sázavou
12 000 Kč/měsíc