Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bude Klaus žalován za nečinnost?

Česko

Fischerova vláda jednala o možnosti zažalovat prezidenta Klause kvůli odkládání podpisu Lisabonské smlouvy.

PRAHA Co s Klausem? Touto otázkou se nyní zabývají všichni zastánci Lisabonské smlouvy. Ti se totiž bojí, že zarytý odpůrce Lisabonu prezident Václav Klaus se „postaví na zadní“ a bude otálet s jejím podepsáním. Tento týden budou o Lisabonské smlouvě hlasovat v referendu Irové a podle průzkumů jí nejspíše dají zelenou. Česko by se tak stalo poslední zemí, kde je osud Lisabonské smlouvy velmi nejistý. Polský prezident Lech Kaczyński už totiž oznámil, že „euroústavu“ okamžitě podepíše v případě, že ji Irové a Němci schválí. Naopak prezident Klaus řekl, že s podpisem Lisabonu „není třeba spěchat“. Minimálně si chce počkat na rozhodnutí Ústavního soudu. To ale může trvat měsíce.

Vláda premiéra Jana Fischera i špičky ODS a ČSSD proto nechtějí jen nečinně sedět a „nebezpečného“ Klause jen tak nechat být. Proto se v pondělí podle Hospodářských novin Fischerovi ministři sešli a jednali o tom, jak „revoltujícího“ prezidenta Klause zkrotit. Variant bylo hodně. Nemluvilo se snad jen o možnosti zažalovat Klause za vlastizradu, jak navrhovala v červnu místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD.

Přesto ministři a jejich právníci vymysleli variaci na podobné téma. Podle tohoto plánu by Klause v případě jeho neustálého odkládání podpisu Lisabonu vláda zažalovala u Nejvyššího správního soudu nebo u běžného správního soudu.

Žaloba by mohla být postavena na tom, že prezident Klaus již čtyři roky nepodepsal dodatek ke smlouvě o evropské sociální chartě. Fischerova vláda by tak prezidenta mohla napadnout u soudu za „nečinnost“. Pokud by jim soud vyhověl a vyzval prezidenta k okamžitému podpisu, mohla by vláda postupovat stejně i v případě Lisabonské smlouvy.

O této variantě jednal s právníky ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Ten ale na jednání kabinetu žalobu na prezidenta zavrhl. „Vím o tom a jsou někteří právní experti, kteří navrhují, aby vláda touto cestou šla, ale já jsem na posledním jednání kabinetu řekl, že v této fázi nevidím k podobnému postupu důvod,“ řekl Füle.

Včera úmysl zažalovat prezidenta odmítl i premiér Jan Fischer. Ten zdůraznil, že raději bude s prezidentem vyjednávat. „Vláda nepočítá s tím, že by podávala žalobu na prezidenta. Já osobně a vláda vždy v této věci preferujeme jednání a budeme v jednáních s panem prezidentem pokračovat,“ prohlásil Fischer na tiskové konferenci. Vláda ale má na prezidenta i jiné páky. Například mu může snížit rozpočet prezidentské kanceláře nebo omezit zahraniční cesty.

Klaus proti Lisabonu bojuje dlouho. Dosud nevyjmenoval podmínky, za kterých by smlouvu podepsal. Nyní je pravděpodobné, že zůstane v Evropě jako poslední politik, na kterém ratifikace uvízne.

***

„Jsou někteří právní experti, kteří navrhují, aby vláda touto cestou šla, ale v této fázi nevidím k podobnému postupu důvod,“ řekl ministr Füle

Autor: