Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Bude lépe, slibuje ocelář

Česko

Zastupitelé v. šéf Mittalu: V Havířově se vzmohli jen na tři otázky

HAVÍŘOV Šéf největší tuzemské ocelárny objíždí radnice, vysvětluje a slibuje. Turné generálního ředitele Sanjaye Samaddara má změnit pohled na firmu Arcelor Mittal Ostrava nejen jako na největšího výrobce oceli v republice, ale také jako na jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí.

„Nejsme dokonalí. Nenaplnili jsme vaše očekávání,“ připustil včera v Havířově v úvodu svého zhruba půl hodiny trvajícího projevu. Před tolika zastupiteli tak rychle za sebou ještě nikdy nevystupoval. Svoji premiéru si odbyl před několika týdny před obvodním zastupitelstvem v ostravských Radvanicích a Bartovicích, kde je spad z ocelárny největší, a včera Sanjay Samaddar dorazil do Havířova.

Průzkumy potvrdily, že pece znečišťují město Ať už bude krize jakákoli, naše závazky to neovlivní, ujišťoval Samaddar havířovské zastupitele. Prý se nemusejí bát toho, že by firma nedostála svým slibům v oblasti životního prostředí.

Havířovští radní několikrát v minulosti někdejší Novou huť kritizovali. „Lidé si stěžovali na zaprášená auta i na zaprášené zahrádky,“ říká primátor Havířova František Chobot (ČSSD). Radnice iniciovala dvě měření stavu ovzduší, další se má uskutečnit ještě letos na podzim. „Výzkum ukázal, že v prachu byly skutečně spady z vysokých pecí, nejen obsah z nějakých lokálních topenišť,“ připomíná Chobot.

Havířovští zastupitelé však paradoxně příliš nediskutovali. Do diskuse s indickým šéfem, jehož projev z angličtiny překládala tlumočnice, se pustili pouze tři z nich. „Až do doby, než vznikla velká nespokojenost, se nedělalo nic,“ vyčetl havířovský zastupitel a zároveň poslanec Břetislav Petr (ČSSD), že huť své projekty na ozdravení ovzduší začala plánovat až letos. A to přestože huť zprivatizovali již v roce 2004. „Není to tak, že bychom se najednou probudili. Projekty pocházejí ještě z dob privatizace huti,“ oponoval Samaddar.

Zastupitel Miroslav Kronenberg (KSČM) se zajímal, zda jsou pravdivé jeho informace od havířovských občanů, že kvůli krizi se budou mzdy v huti snižovat na šedesát procent. „Snažíme se krizi zvládnout. Ke snižování platů nedojde, nedochází ani k propouštění,“ tvrdí ředitel. Dřívější komunistická primátorka Milada Halíková prohlásila, že vnímá pozitivně, že si firma našla cestu na zastupitelstvo. „A že jsou si vědomi problému se znečišťováním,“ konstatovala.

Vystoupení Samaddara na zastupitelstvu mělo být jedním z mnoha signálů, že se přístup ocelárny k veřejnosti mění. Jak Sanjay Samaddar připomněl, firma zřídila bezplatné telefonní linky, kde se občanům dostává odpovědí na jejich otázky. Zavedli také funkci ředitele pro životní prostředí, a dokonce tým firemní odpovědnosti. Ti všichni by měli nyní Ostravsku dávat najevo, že huť, která je velmi častým terčem kritiky za znečišťování ovzduší, se mění k lepšímu.

Samaddar opakuje také slib miliardových investic, které firma chystá a které mají během tří let minimalizovat množství prachu vycházejícího zejména z koksárenských baterií. „Jste první vedení firmy, které se zajímá o názory lidí z okolí,“ ocenil havířovský primátor návštěvu Samaddara.

Mittal: Ocelárny mají pro město i zemi svá pozitiva Zástupci Mittalu však používají i další argumenty: tvrdí, že velká huť má kromě špinavého ovzduší i svá pozitiva. Arcelor Mittal patří mezi tři největší plátce daní v České republice, k deseti největším zaměstnavatelům a také vývozcům. A už nyní ocelárna kvůli množství limitů nevyrábí tolik, kolik by mohla a také chtěla. „Když my vyrobíme méně, někdo z Číny či Indie sem ocel stejně doveze a zákazníci zaplatí víc,“ tvrdí.

Mluvčí Arcelor Mittal Věra Breiová uvedla, že už na začátku prosince pozve vedení firmy starosty a primátory z Ostravska přímo do areálu hutě, aby viděli, jaké změny už v ocelárnách proběhly. První taková exkurze pro představitele měst a obcí se uskutečnila před rokem. „Nebráníme se pozvání na jakékoli zastupitelstvo v okolí,“ dodala Breiová, že návštěva top managementu na zastupitelstvu v Havířově rozhodně nemusí být ojedinělou akcí svého druhu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: