Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Budou alimenty podle tabulek?

Česko

Alimenty - Nová hračka politiků i naděje pro zoufalé rodiče

Politici chtějí regulovat výživné. Neshodnou se ale jak. Na paušálních tabulkách z dílny ČSSD vidí spíše chyby. PRAHA Pravo-levé politické tahanice o zdravotnické poplatky možná brzy vystřídá spor o výživné. Už dnes má sněmovna projednat návrh regulace alimentů z dílny ČSSD. A vlastní plán, jak sjednotit určování výživného, chystá i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Na tom, že je potřeba upravit systém alimentů, se shodují takřka všechny politické strany. V čem se ale rozcházejí, je způsob, jak toho dosáhnout. Dosud výše výživného závisela na libovůli soudů. „V typově srovnatelných případech soudy rozhodují různě,“ stěžuje si poslankyně Anna Čurdová (ČSSD), která stojí za novelou zákona o výživném. Po dvou neúspěšných pokusech přesvědčit poslance k zavedení náhradního výživného pro děti, na které neplatí rodič, se dnes pokusí o komplexní řešení politiky alimentů. Například zavedením tabulek určujících minimální výši výživného.

Ani tentokrát to ale nebude mít Čurdová jednoduché. Ostře proti tabulkovým alimentům protestuje ODS a návrh se nelíbí ani lidovcům a KSČM. „Budeme chtít, aby se ta předloha zamítla,“ tvrdí místopředseda poslaneckého výboru pro sociální politiku David Kafka (ODS). „Považoval bych za chybné, aby to bylo v zákoně. Je to věc, která nemůže zohlednit všechny případy,“ doplňuje ho místopředseda ODS Petr Nečas. I podle něj by bylo uvedení konkrétních částek v zákoně chybou. „Při každém pohybu životního minima, mzdové úrovně a tak dál by se ty tabulky musely upravovat,“ dodává.

Musí se působit na rodiče Rozhodovat tak při dnešním projednávání novely budou hlasy lidoveckých a komunistických poslanců. Jenže ani ti nemají jednotný názor. A to i v rámci stran. Zatímco lidovecký předseda Cyril Svoboda prý návrh ČSSD nepodpoří, jeho stranický kolega Ludvík Hovorka, který zasedá ve výboru pro sociální politiku, ještě včera přemýšlel. „Nemám na to vyhraněný názor. Nějaká míra regulace by být měla, ale nakolik soudům určit, kolik výživné má být? Vždycky by se mělo přihlížet k majetkové situaci člověka,“ řekl Hovorka. Problém pak lidovecký poslanec vidí zejména v tom, že se řada lidí placení výživného vyhýbá. A podobný názor mají i komunisté. „Důležité je, aby byli rodiče přinuceni k plnění svých povinností,“ myslí si poslanec KSČM Miroslav Opálka. Ani podle něj však nejsou paušální tabulky řešením. Stejně jako Čurdová se ale přiklání k tomu, aby alimenty ve výjimečných případech platil stát.

Jestli má regulace výživného zákonem šanci, ukážou následující dny. Zatím má sociálnědemokratický návrh jistou jen podporu komunistů, kteří ho podle předsedy klubu Pavla Kováčika chtějí využít k zahájení debaty o alimentech. Pokud návrh ve sněmovně propadne, bude řada na ministryni Kovářové. Její nezávazné tabulky podporuje ODS. Úplně nejlepší by ale podle Petra Nečase bylo, kdyby sjednocující stanovisko zaujal k určování výše výživného Nejvyšší soud. Ten to ale před týdnem odmítl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!