Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Užívání marihuany zvyšuje riziko schizofrenie, varoval ve Sněmovně primář

Marihuana (ilustrační foto) foto: Profimedia.cz

Proti plánu národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, který počítá s povolením domácího i komerčního pěstování konopí, vznikem speciálních klubů pro jeho rekreační užívání i licencovaným prodejem v obchodech pro lidi nad 18 let, vytáhli lidovci. Do Sněmovny kvůli tomu svolali kulatý stůl „Marihuana a budoucnost této drogy v ČR“.
  15:19aktualizováno  17:45

Vobořil, který se měl původně akce účastnit také, nakonec účast odmítl a poslal nza sebe svého vědeckého poradce Viktora Mravčíka.

„Škodlivost a způsob, jakým bychom měli k těm látkám přistupovat je různá, a neodpovídá současnému stavu,“ řekl na adresu drog Mravčík. „Prohibice neplní proklamované cíle. Řešením je zodpovědná regulace snižující společenské škody,“ prohlásil Vobořilův spolupracovník.

„Užívání marihuany zvyšuje riziko schizofrenie,“ oponoval mu Petr Popov, primář Kliniky adiktologie, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nelegální pěstírny konopí jsou podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha rozmístěny relativně rovnoměrně po České republice. Již dnes je podle ně Česká republika jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o malé množství drog.

„Nová právní úprava by neměla legitimizovat životní styl spojený s užíváním konopí,“ apeloval Frydrych. „Nejsme na světě sami a nejsme Madagaskar,“ upozornil na riziko spojené s mezinárodním obchodem s drogami.

„Byl bych rád, kdyby beneficientem změny nebyly jen konopné industrie,“ prohlásil ředitel Národní protidrogové centrály Frydrych.

Za morálně přijatelnou považuje konzumaci marihuany 62 procent lidí, což je o devět bodů více než v roce 2019, tvrdí přitom průzkum, který na konci června zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

„Kvalifikované odhady ukazují, že nejpravděpodobnějším důsledkem legalizace konopí je zvýšení spotřeby, včetně spotřeby mezi mladšími lidmi,“ argumentuje jeden z organizátorů, poslanec KDU-ČSL, místopředsedou výboru pro zdravotnictví a předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp. Druhým je místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.

„Data ze Spojených států ukazují, že ve státech, kde je rekreační užívání konopí legální, konzumují mladiství a mladí dospělí výrazně více konopí než ve státech, kde konopí legalizováno není. U osob ve věku 12 let a starších je ve státech, které nelegalizovaly, podíl uživatelů konopí 16,5 procenta, zatímco ve státech, které legalizovaly, je to 24,5 procenta,“ napsal na sociální síti X (dříve Twitter) Philipp.

Vláda ve svém programovém prohlášení hovoří o regulaci návykových látek, která bude odpovídat míře jejich škodlivosti. „Při řešení problematiky závislostí budeme uplatňovat politiku postavenou na vědecky ověřeném a vyváženém konceptu prevence rizik a snižování škod, přičemž zajistíme dostatečné financování jak preventivních programů, tak i služeb a regulace návykových látek, které bude odpovídat míře jejich škodlivosti,“ shodla se pětikoalice.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!