Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Budoucnost podle testů

Česko

Dětem v Číně odebírají vzorky DNA. Rodiče se tak dovědí, v čem budou úspěšné

ČCHUNG-ČCHING Dětský palác, to je místo, kam se sjelo asi třicet dětí ve věku mezi třemi a dvanácti lety se svými rodiči, aby se dozvěděli, co je v životě čeká. Čínští vědci totiž přišli s převratnou novinkou v oblasti výchovy dětí. Pomocí testů DNA prý dokážou určit, jestli z nich vyroste slavný umělec nebo třeba sportovec.

Není tedy divu, že v zemi, kde vládne „politika jednoho dítěte“, jsou rodiče z nového programu nadšeni. Pro svého jediného potomka chtějí samozřejmě to nejlepší. A pokud testování dokáže určit, na co se v jeho výchově soustředit a do čeho investovat svůj čas i peníze, proč toho nevyužít.

S tím souhlasí i ředitel programu Čao Ming-jou. Když prý o tomto způsobu testování slyšel, hned věděl, že v Číně bude slavit úspěch. „V současné době je konkurence ve světě především o tom, kdo má více talentu,“ tvrdí Čao a dodává, že jsou tímto způsobem schopni čínským dětem poskytnout efektivní vědecký plán už v raném věku.

Testy vypracovala společnost Shanghai Biochip Corporation. Během nich se podstupuje odběr slin, který shromáždí až deset tisíc buněk. Z těch dokážou izolovat jedenáct různých genů a při bližším zkoumání z nich „vytáhnout“ informace o IQ dítěte, jeho zaměření nebo atletických schopnostech.

„Pokud jde o basketbal, můžeme zkoumat potenciální výšku a další parametry,“ říká lékař Chuang Sin-chua, vedoucí pracovník celého projektu. „Testujeme také sluchové dovednosti, které nám prozradí, jestli je dítě nadané na hudbu,“ dodává Chuang.

Samotné testování pomocí odběrů DNA není novinkou. Používá se především ke zjištění případných genetických chorob. Pacient se pak může sám rozhodnout, jestli chce zahájit preventivní léčbu. Vědci se ale shodují na tom, že teď je to vůbec poprvé, co se tímto způsobem snaží odhalit přirozený talent dětí. Speciální „letní tábor“ Jedinečnosti programu odpovídá také jeho cena. Za zhruba 880 dolarů (necelých 16 tisíc korun) rodiče přihlásí své dítě k odběru, na který navazuje pětidenní „tábor“ v Čchung-čchingu. Zde jsou děti dál sledovány a procházejí různými úkoly od kreslení po sportování. Na základě výsledků pak rodiče budou vědět, kam směrovat další kroky potomka.

Klinický psycholog a kritik tohoto programu Rob Blinn si ale o těchto testech myslí, že dokážou pouze omezit pole působnosti dítěte. Výsledky tak nevidí příliš dramaticky. „Nemůžete určit, jestli zde vyrůstá druhý Einstein. Můžete jenom říct, jestli má to dítě o pět nebo deset bodů vyšší IQ,“ domnívá se Blinn s tím, že spíš než v zájmu dítěte je testování v tak útlém věku v zájmu jeho rodičů.

Situace v jedné z nejlidnatějších zemí je ale poněkud jiná. Zdejší rodiče doufají, že jejich jediné dítě bude v životě úspěšné, takže se chopí každé příležitosti. „Čína je jiná než západní země. Rodina chce svým dětem dát to nejlepší vzdělání,“ říká laborant Jang Jang-čching. Rodiče dětí, které se zatím „tábora“ zúčastnily, jsou s výsledky spokojeni. „Je lepší objevit její talent dříve než později. Teď, když je ještě malá, můžeme rozvíjet dar, který jí byl dán,“ myslí si Čchen Čung-jen, jejíž dcera je prý výborná tanečnice.

Stejně jako rodiče, i zdejší vláda vyhledává každý rok nové a nové talenty, aby mohli reprezentovat svou zemi. Pro budoucí gymnasty nebo muzikanty jsou pak připraveny speciálně zaměřené tábory, školy a ti nejlepší z nich jsou i placeni státem.

***

Úspěch najdeš v genech

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....