2. listopadu 2008 11:54, aktualizováno  17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budu bojovat o křeslo předsedy

Mirek Topolánek (vlevo) s Markem Dalíkem a Filipem Renčem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek (vlevo) s Markem Dalíkem a Filipem Renčem | foto: ČTK

PRAHA Mirek Topolánek bude i přes debakl strany v říjnových krajských a senátních volbách obhajovat na prosincovém kongresu ODS funkci jejího šéfa. Řekl to na briefingu s tím, že nechce "utíkat od práce v poločase". Současně oznámil změny ve složení vlády, ale jména nesdělil. Chce o tom mluvit nejprve s koaličními partnery po návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka ze zahraničí.

Podle politologů Topolánkovy šance na zvolení vzrostly. Jeho protikandidátem bude
první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém, který kandidaturu oznámil počátkem týdne.

Bém stojí v čele vnitrostranických kritiků, kteří Topolánka viní z volební porážky. Nepřímo je podpořil prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Bém navrhuje, aby Topolánek zůstal premiérem, zatímco on by stranu připravil na příští parlamentní volby. Topolánek to odmítá a tvrdí, že Bém by dobrým předsedou strany nebyl.

Tiskové prohlášení předsedy ODS Mirka Topolánka zde

"Nechci utíkat od práce v poločase. Za svojí prací předsedy vlády si stojím, nebojím se skládat účty v dalších parlamentních volbách. Považuji proto za svoji povinnost svou práci dokončit," řekl dnes Topolánek. Béma ani jiného kritika nezmínil, nepřímo ale vytkl oponentům, že se před volbami snažili distancovat od nepopulárních vládních kroků. "Doktrinářský přístup k programu v podání některých poslanců v kombinaci s odtahováním se od vládních kroků v regionech z nás udělalo totálně nedůvěryhodnou stranu, stranu nejednotnou, stranu rozhádanou. A to nemluvím o podivných praktikách, podezřeních a vazbách. A tady je nutná změna," zdůraznil.

Bém: Není třeba chřestit zbrojním arsenálem
Konkrétní nebyl v tom, koho ve vládě vymění. Dlouhodobě je za nejvíce ohroženého považován ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), s nímž jsou spojovány nepopulární zdravotnické reformy. "Občané se dnes bojí o peníze, o práci, o svou bezpečnost, o děti a o zdraví. Sem budou směřovány snahy vlády v následujícím složitém období, proto musí dojít k nutným personálním změnám," naznačil Topolánek.

Ke změnám se v reakci na ohlášenou Topolánkovu kandidaturu přihlásil i Bém. Novinářům řekl, že plánuje přijít na kongres ODS s volebním programem, který bude výsledkem nezbytné diskuse v členské základně. Podrobnosti nesdělil. "Není zapotřebí používat silná slova, demonstrovat sílu a chřestit zbrojním arsenálem," řekl v narážce na briefing Topolánka.

Lídr ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že sociální demokracii je lhostejné, zda bude předsedou ODS Bém, nebo Topolánek. Oba prý sociální demokraté v příštích sněmovních volbách porazí. Paroubek dnes ale překvapivě připustil, že kdyby vláda korigovala svoji politiku, mohla by vydržet až do konce řádného funkčního období. Dosud ČSSD vytrvale usilovala o její svržení. Paroubek a Topolánek dnes navíc nezávisle na sobě naznačili, že ČSSD a ODS by v době českého předsednictví v EU mohly v některých, ale jen dílčích věcech spolupracovat.

ČTK, Lidovky.cz

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na Lidovky.cz