Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budu Obamou KDU-ČSL

Česko

Členové strany potřebují předsedu, který jim dá elán, na kterého můžou být hrdí. Předsedu, se kterým se můžou jasně identifikovat. Tak zdůvodnil svoji kandidaturu na post šéfa KDU-ČSL ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda.

* LN V jakém stavu je podle vás nyní strana lidová?

Řekl bych, že v útlumu. Nemáme nic, na co bychom mohli být hrdi, tak o tom moc nemluvíme. Prohráli jsme volby v roce 2006 a opustili jsme náš lidovecký kurz. Jdete do hospody nebo do obchodu a lidé říkají: Co vaše vedení, co předseda?, a vám se o tom nechce moc mluvit, protože jste v defenzivě a musíte se hájit. Kategoricky trvám na tom, že strana není v krizi. Je v útlumu, protože tady není nikdo, kdo by jí řekl, bratře, sestro, je to dobré. My jsme dobří a jdeme dopředu.

* LN To je důvod vaší kandidatury na post předsedy strany?

Na lidové straně mi velmi záleží. Když mluvím s lidmi v naší straně, tak říkám, že nad ní nelámu hůl. Naopak lámu hůl nad každým, kdo ji označuje za stranu, která je v krizi nebo v rozvalu. Ta strana v takovém stavu vůbec není. Členové strany jsou zaskočeni a potřebují předsedu, který jim dá elán, na kterého můžou být hrdí. Předsedu, který je ochoten říkat věci jasně. Oni potřebují předsedu, se kterým se můžou jasně identifikovat. Vidíme to na Americe. Obama se stal prezidentem a všichni říkají Obama. Nestalo se něco jiného. Nezměnil se politický systém Spojených států amerických nebo pravomoci prezidenta. Ne, lidé říkají Obama a mají chuť k dialogu, mají chuť něco řešit, protože jim někdo tu chuť dal.

* LN Zjišťoval jste si podporu v regionech i ve vedení strany pro svou kandidaturu?

My, protože pracujeme týmově, máme zpracovanou analýzu silných a slabých stránek všech klíčových lidí v partaji. Ne že bychom měli nějakou kartotéku, ale díváme se na to opravdu systémově. Každá politická strana je samozřejmě živé těleso a to, že já kandiduji, neznamená, že vstane sto procent členů strany a řekne výborně, to je správné. Udělal jsem si konzultace úplně ve všech krajích. Dostal jsem vážnou podporu.

* LN Co udělal nynější předseda strany Jiří Čunek podle vás špatně?

Nechci být v tomto osobní. Každý ale pochopí toto: Jiří Čunek kandidoval s velmi dobrými úmysly. Dokonce si myslím, že má pořád dobré úmysly. O tom ani nepochybuji. Je zřetelné, že jeho kauza ho pohltila tak, že se stala po celé období, co byl předsedou, jediným jeho tématem. Nechtěně nebo chtěně. Nebylo jiné téma. Bylo to v něm, v jeho osobnosti. Chtěl bych vidět druhého člověka, který by vydržel to, co vydržel on. To tedy klobouk dolů. On měl určitě obrovskou snahu lidové straně prospět. Ale jako já jsem před brněnským sjezdem pochopil, že tehdy bylo dobré, abych nekandidoval, tak teď jsem pochopil, že je dobré abych do toho šel.

* LN Kdybyste vyhrál, kam byste chtěl stranu posunout? Jaké jsou vaše priority?

Nechci ji nikam posouvat. Vidím ji ve třech hodnotách - volnost, rovnost, bratrství. Tento přístup je moderní a myslím si, že správný. On je ve středu. Nemám moc rád, když někdo říká pravý či levý střed, protože my jsme středová strana. Je mi jasné, že jsme strana pro pracovité lidi spíš ze středních vrstev. Pro tento typ voličů tu jsme. Jsme strana, která se opírá o venkov. Nechci ale ztratit voliče ve městech.

* LN Co konkrétně chcete jako strana voličům nabídnout?

Jsme strana se sociálním akcentem. Jsme strana konzervativní. Pro nás je například vlastnictví nedotknutelné. Proto taky říkáme, že spor o katedrálu svatého Víta ze strany katolické církve je správně. Protože jde o spravedlnost. Může to v očích veřejnosti vypadat hloupě, ale každý má právo domáhat se své ochrany u soudu. Proto jdeme s kůží na trh a říkáme, že jsme proti liberalizaci umělého ukončení těhotenství. V tomto budeme dále konzervativní. Na druhou stranu jsme strana se sociálním akcentem. Není například možné, aby lidová strana hlasovala pro úpravu, že lze ukončit nájem bez udání důvodů.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...