Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Budvar prodal méně, ale vydělal více

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Budějovický Budvar v loňském roce zvýšil zisk. Přestože mu poklesl meziroční prodej piva o 2,8 procenta, jeho tržby stouply o 1,2 procenta na celkových 2041 miliardy korun.

„Přestože jsme se potýkali s ekonomickou krizí, dokázali jsme i přes určitý pokles výstavu piva výrazně zvýšit zisk a vylepšit naši pozici mezi českými výrobci,“ řekl šéf pivovaru Jiří Boček. Většího zisku se pivovaru podařilo docílit tak, že dosáhl lepšího prodeje než pivovarnictví obecně. V průměru se totiž celý trh s pivem v loňském roce propadl o 5,9 procenta. Budvar si tak vylepšil své postavení na českém trhu i na českém exportu. Na výrobě piva si polepšil z 6,6 procenta na 7,1 procenta. V exportu dosáhl 19,1 procenta trhu.

Budvar přitom do zahraničí vysílá více než 45 procent své produkce. V loňském roce směřovalo do 58 zemí 580 tisíc hektolitrů piva. Národní podnik tak vykázal zisk před zdaněním 298,6 milionu korun. To představuje 40procentní navýšení oproti roku 2008. Budvar se ziskem hospodaří už dvacet let.

Autor: