Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Bulharsko all inclusive

Česko

Letoviska u Černého moře zažívají návrat Čechů. Letos jich do Bulharska chce přijet asi o deset procent více než v loňském roce. Moře a pláže jsou tu ideální pro rodiny s malými dětmi.

Jistý Brit nedávno získal odškodné od cestovní kanceláře za to, že v letovisku, kde trávil dovolenou, byli téměř samí němečtí turisté. S něčím podobným by tento podivínský turista mohl mít problém i v bulharském Primorsku - zde jsou totiž téměř samí Češi. A co víc, česky mluví i místní, takže žádný slovníček není potřeba. „Edna nalivna bira, molja,“ připravuji si, jak obsluhujícího číšníka odzbrojím svou bulharskou objednávkou. Nakonec spíše odzbrojuje on mě, když zahlásí česky: „Co si dáte k pití?“ Až po chvíli zjišťuji, že zde mají celý jídelní lístek v češtině a u vchodu místo nalivna bira obrovský nápis „Točené pívo“.

Bulharsko zažívá v posledních letech svou renesanci. Kdysi bývalo zemí, kam přijížděly desítky tisíc českých turistů. Po roce 1989 ale u Čechů upadlo v nemilost, začali jsme totiž poznávat do té doby zakázané země a destinace.

„Bulharsko si dobře uvědomilo, že bude muset konkurovat ostatním středomořským destinacím a letoviskům a že je nutné, aby došlo k výrazným investicím. Ty se realizovaly zejména po roce 2000,“ říká Dan Plovajko, mluvčí cestovní kanceláře Fischer. „V Bulharsku tak byly vybudovány zcela nové hotely nabízející velmi kvalitní služby a vysoký standard, vznikly nové restaurace, bary a investice plynuly i do infrastruktury. Díky tomu dnes Bulharsko nabízí naprosto srovnatelnou kvalitu dovolených jako ostatní středomořská letoviska,“ dodává s tím, že letos na rozdíl od loňska registruje jeho cestovní kancelář o deset procent více Čechů, kteří chtějí svou dovolenou strávit právě v Bulharsku.

A po čem Češi nyní nejvíce touží? Zatímco v minulosti byly populární spíše penziony, dnes to jsou naopak hotely. A v souvislosti s tím, jak roste životní úroveň Čechů, nebojí si dovolit i něco dražšího s prvotřídními službami. „Určitě roste zájem o kvalitní ubytování, především tří a čtyřhvězdičkové hotely s polopenzí či all inclusive,“ říká Tomáš Brejcha, mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Vzhledem k tomu, že místní pláže jsou většinou písčité, moře čisté a sestup do něj mírný, dovolenou zde tráví hlavně rodiny s dětmi. Právě děti si zde nově mohou užít trochu luxusu stejně jako jejich rodiče. V Primorsku je k dispozici dětský klub, kde se o ně starají české vychovatelky a kde si mohou hrát, sportovat i zatancovat na diskotéce či karnevalu. Pro nejmladší účastníky zájezdu je také určeno takzvané dětské all inclusive, což znamená, že celý den dostávají nejrůznější pití, ovoce, zmrzlinu či palačinky. Nejvíc láká Černé moře „Bulharsko si Češi vybírají, protože tu kdysi sami byli nebo jim o něm vyprávěli jejich rodiče. Proto se začínají vracet. Všechno se tu totiž zlepšuje, jsme navíc i v Evropské unii,“ říká místní delegát cestovní kanceláře Alexandria Borislav. Největším lákadlem je tradičně černomořské pobřeží, dlouhé celkem 378 kilometrů s množstvím letovisek. Černé moře nedostalo svůj název podle barvy hladiny, ta je totiž modrozelená. Podle jedné z legend je název moře odvozen od smutku lidí nad množstvím zničených a potopených lodí. Zejména v zimě se totiž moře dokáže pořádně rozbouřit. V létě ale bývá klidné a již staří Řekové ho proto překřtili na „pohostinné moře“.

Česká oáza Asi hodinu cesty od Burgasu leží Primorsko, mezi Čechy asi nejoblíbenější resort přezdívaný česká oáza na bulharském pobřeží. Primorsko, které kdysi bývalo rybářskou vesnicí, leží na poloostrově a dvě dlouhé písečné pláže - jižní a severní - jsou od všech hotelů vzdáleny jen několik minut. Severní pláž je určena spíše pro ty, kteří vyhledávají ticho a klid, na jižní jsou naopak tobogány a můžete zde provozovat množství vodních sportů. Dohromady jsou obě pláže dlouhé okolo deseti kilometrů.

I proto, že sem ročně zavítá mnoho Čechů, místní obyvatelé se dobře naučili konverzovat i v češtině. V centru Primorska se nachází i České informační centrum, kde si můžete půjčit české knížky či noviny. „Tady v Primorsku je tradičně oficiálním jazykem přes léto čeština. Až na druhém místě je bulharština. Jazyková bariéra neexistuje,Ž vysvětluje Borislav.

Ne každému se ale Čech na každém kroku zamlouvá. „Samí Češi, české nápisy, jídelníčky, čepují tu Staropramen, to je otrava, to mě nebaví,“ stěžuje si jeden z turistů Dan. Někteří jsou ale opačného názoru. „Množství Čechů mi nevadí, lepší než řvoucí Němci. Takhle jsem v cizině, ale připadám si jako doma,“ říká jeden z Čechů. „Čechů je tady hodně, ale to nám opravdu nevadí. V Chorvatsku je to podobné,“ doplňuje ho Češka, která do Bulharska přijela i s manželem a svými dvěma dětmi. Přiznává, že je ale příliš nenadchlo. „Jsme tady poprvé, vyprávěli nám o tom rodiče, kteří sem kdysi jezdili. Je vidět, že se hodně snaží veškeré služby zlepšit, ale pořád to není ono,“ říká. „Příště prostě jedeme zase do Chorvatska,“ doplňuje ji rezolutně manžel.

Pokračování na straně III

Dokončení ze strany I

Pravdou zůstává, že Bulharsko je stále ještě zemí velkých kontrastů, narazíte zde na moderní hotely i auta, ale i na polorozbořené zničené domy a téměř dosluhující vozidla. Na každém kroku uvidíte, jak se staví nové hotely, restaurace či penziony.

Proti této překotné výstavbě nových zařízení pro turisty se ale bouří už i místní ochranáři přírody. Bojí se, aby nebylo zničeno množství přírodních krás, které Bulharsko kromě moře také nabízí.

Jací jsou Bulhaři „Bulhar je svalnatý, snese veliká namáhání, je pracovitý, zdánlivě klidný, ale zčásti cholerický a svéhlavý.“ Takovou charakteristiku Bulharů podává Ottův slovník naučný. A jací jsou Bulhaři dnes?

Každý návštěvník určitě brzy zjistí, že život zde plyne mnohem pomaleji. Bulhaři jsou totiž opravdu „pohodoví“, vysedávají na ulicích, popíjejí a konverzují s přáteli. V restauraci se proto nedivte, když vás číšníci ihned neobslouží, není to lenost, jen jsou zvyklí, že Bulhar třeba sedí u jednoho piva i dvě hodiny.

„To je pravda. My se řídíme tím, že na všechno je čas, nikam nespěcháme. Když nejde o život, všechno se dá zvládnout,“ říká mi Borislav, bulharský delegát a také učitel češtiny v Plovdivu.

A co tak Bulhaři u toho piva nejvíce řeší? „Samozřejmě že politiku, ale ještě větší debaty se vedou o fotbale,Ž vysvětluje Borislav. Vždyť ale teď nejste na mistrovství Evropy, namítám. „To nevadí. Každý Bulhar je specialistou na fotbal. Vždycky chytračí, že to měl ten hráč udělat jinak a podobně,“ dodává se smíchem.

***

Co byste měli vědět o Bulharsku

* Dopravní předpisy: povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 120 km/h na dálnici.

Svícení je povinné v noci a za snížené viditelnosti.

Bezpečnostní pásy povinně zapnuté i na zadních sedadlech, jestliže tam jsou. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné. Pro řidiče platí povinnost zakoupit na hranicích dálniční známku, jinak jim hrozí pokuta až 1000 leva. Cena měsíční známky se pohybuje kolem 12 eur, týdenní pak kolem pěti eur.

* Obvyklá pracovní doba je od 9.00 do 17.30, prodejní doba od 8.00 (resp. 10.00) do 20.00; většina prodejen je otevřena i o víkendu.

* Od roku 2005 platí zákaz kouření na veřejných místech, jako jsou restaurace, bary, kavárny a podobně, kde je povoleno pouze ve zvláště větraných prostorech. * První pomoc a nutné ošetření se poskytuje v bulharských státních zdravotnických zařízeních zdarma. Před cestou se ale doporučuje uzavřít pojištění pro cesty a pobyt. Ve všech soukromých zdravotnických zařízeních je nutné platit předem.

* Důležitá telefonní čísla policie - 166 dopravní policie (KAT) - 165 první pomoc (barza pomošt) - 150 Volací kód z Prahy do Bulharska je 00359, zpátky do České republiky 00420.

* Bulharskou měnou jsou leva, v našich bankách je lze sehnat jen výjimečně. Jeden lev je 100 stotinek. Směnit dolary nebo eura je možné v každé směnárně na hraničních přechodech, ve městech či v letoviscích. Určitě ale neměňte peníze na ulici, a pokud chcete mít nejlepší kurz, jděte směnit peníze do banky. Lev je fixován na euro v poměru jedno euro za 1,95 leva.

* Drobní kapsáři se občas vyskytují, nejčastěji v Sofii, ale i na plážích Černého moře, proto si s sebou na pláž raději neberte větší obnosy peněz či nějaké cennosti.

* V Bulharsku platí středoevropský čas +1 hodina, to znamená, že je zde o hodinu více než v České republice. * Na rozdíl od Čechů je velká většina Bulharů věřících.

Když navštěvujete mešity, kostely a kláštery, oblečte se konzervativně a chovejte se přiměřeně.

* Opalování „nahoře bez“ je dovoleno ve všech hlavních plážových resortech podél černomořského pobřeží.

* Velvyslanectví České republiky v Bulharsku Janko Sakazov Nr. 9 vchod Panayot Volov Sofia 1000 tel: 003592/9461110, 9461413 fax: 003592/9461800 e-mail: sofia@embassy.mzv.cz web: www.mzv.cz/sofia * Základní slovíčka: Ahoj - Zdrasti/Zdravej/Zdravejte Dobré ráno - Dobro utro Dobrý den - Dobar den Dobrý večer - Dobar večer Dobrou noc - Leka nošt Nashledanou - Doviždane Děkujeme za všechno - Blagodarja za vsičko Jak se jmenuješ? - Kak se kazvaš?

Těší mě - Prijatno mi je Ano. Ne. - Da. Ne.

Kolik to stojí? - Kolko struva tova?

Líbíš se mi - Charesvaš mi * Ceny jsou v Bulharsku v průměru o 10 procent nižší než u nás. Platí však, že v hotelových komplexech jsou ceny vyšší než v turisticky méně atraktivních místech.

Orientační ceny v restauraci: rakije 50 ml 1,30 až 3 leva víno 750 ml 10 až 12 leva pivo 500 ml 1, 20 až 1,50 leva šopský salát 2,20 leva polévka tarator 1,20 leva smažený balkánský sýr 2,40 leva smažený sýr kaškaval 2,70 leva

Kam na pláž

Slnčev brjag (Slunečné pobřeží)

Slnčev Brjag je jedním z nejpopulárnějších letovisek na černomořském pobřeží. První turisté sem zamířili již v 50. letech minulého století. Němci ho nazývají Sonderstand a Britové zase Sunny Beach. Místní písčitá pláž je osm kilometrů dlouhá a až 100 metrů široká. Nachází se zde asi 100 hotelů a desítky kaváren, restaurací či barů.

Díky tomu, že jsou hotely obklopeny několika stinnými parky, Slunečné pobřeží nevypadá tolik přecpané a hektické, jako je tomu u ostatních bulharských letovisek. I proto si ho oblíbily zejména rodiny s dětmi. A kdo by si chtěl dovolenou nějak zpestřit, může se projet v drožce nebo na koni, vyzkoušet si windsurfing či jízdu na vodních lyžích.

Albena

Světoznámé letovisko, které vzniklo v roce 1958, navštěvují zejména turisté z Německa, severských zemí a Británie. Patří sice k dražším resortům, ale to jedině proto, že zde najdete spoustu dobrých hotelů a asi šest kilometrů písečných pláží, o kterých se mluví jako o nejlepších v Bulharsku. Moře je zde velmi čisté a mělké, podél pláže je promenáda. Hotelové komplexy leží v přírodní chráněné rezervaci a připomínají pyramidu ze schodů. Tento typ architektury výrazně odlišuje Albenu od jiných letovisek. Hotely jsou přímo na pláži nebo jsou rozesety v parcích a zeleni. Jestliže chcete navštívit Albenu třeba jen na jeden den a nevadí vám menší komfort bydlení, dá se tu přebývat v kempech.

Balčik

Rybářské přístavní městečko je velmi poklidné, proto sem míří zejména turisté, kteří si chtějí užít tichou, ničím nerušenou dovolenou. Balčik je jedno z nejstarších měst na bulharském pobřeží, leží 35 kilometrů severně od Varny. Bílé město, jak nazval Balčik řecký básník Ovidius, si svůj přívlastek zasluhuje právem. Díky domům z bílého kamene a pískovcovým skalám, které se tyčí nad městem, totiž celá oblast přímo září. Bylo založeno již v 6. století před naším letopočtem a protože se v jeho okolí pěstovalo víno, bylo Řeky původně pojmenováno jako Dionýsopolis. Z doby, kdy letovisko sloužilo rumunské aristokracii, pochází orientální letohrádek královny Marie s minaretem. Právě zde se točil česko-bulharský film Legenda o lásce.

Zlaté písky

Zlaté písky jsou jedním z nejznámějších míst, kam směřují turisté toužící po moři. Zlatožlutá písečná pláž, která se zde nachází, je považována za jednu z nejhezčích pláží Evropy. Je dlouhá čtyři kilometry a v porovnání s ostatními bulharskými letovisky se do moře svažuje příkřeji. Podél pláže vede promenáda, po které jezdí minivláček.

Zlaté písky jsou nejenom místem, které poskytuje vše pro strávení příjemné dovolené u moře, ale na rozdíl od jiných podobných komplexů je relativně citlivě zasazeno do krajiny a ve srovnání s nimi je i o dost levnější, ne však na úkor kvality. Kromě hotelů mohou turisté využít i místní kempy nebo soukromé ubytování.

Cestování

v Letním relaxu

Dnes Bulharsko

Zítra Španělsko, Portugalsko

19. 6. Turecko a Tunisko

20. 6. Francie

23. 6. Chorvatsko

24. 6. Chorvatsko

25. 6. Řecko

26. 6. Řecko

27. 6. Itálie

Cestu redaktorky LN

do Bulharska podpořila

Telefon:

420 221 592 592

www.alexandria.cz

O autorovi| Tereza Šupová, redaktorka LN

Autor: