Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Bursík trvá na svém: Vláda podlehla zájmům lobbismu

Česko

  9:18aktualizováno  10:19
PRAHA - Martin Bursík zareagoval v přímém televizním vstupu na spor s premiérem Janem Fischerem ohledně záporného stanoviska vlády k poslanecké novele horního zákona. Ficherův kabinet v úterý obvinil z korupce. Dnes řekl, že mu jejich spor není příjemný, přesto trvá na tom, že vláda "skandálně podlehla zájmům lobbismu”.

Martin Bursík přes obrazovku poslal premiérovi pět otázek. Ptá se například, jestli je schopný uznat nestandardní chování vlády a její kroky vrátit zpět.

Fischer poslance v úterý vyzval k veřejné omluvě. Bursík totiž při diskusi v Poslanecké sněmovně nařkl kabinet z podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. Jednání vlády podle něho naznačuje korupci.

Obvinění z korupce nepřijímám
Fischer v otevřeném dopise napsal, že Bursík má na svůj názor na zákon právo. "Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil," sdělil premiér. Bursík to podle něho udělal bez důkazu. "A já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji. Vaše slova jsou za hranou slušnosti," zdůraznil Fischer.

Bursík reagoval na záporné stanovisko vlády k poslanecké novele horního zákona. Fischerův kabinet návrh horního zákona někdejší vlády Mirka Topolánka ze sněmovny stáhl. Bursík to už tehdy ostře kritizoval. Skupina poslanců zelených, KDU-ČSL a KSČM podala obdobnou předlohu. Strana zelených žádá, aby byla zařazena na program nynější sněmovní schůze. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle.

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně

"Jako předseda Českého statistického úřadu jste byl účasten jednání vlád, a tak víte, že pro tuto novelu hlasovala Topolánkova vláda jednomyslně, souhlasil odbor vládní legislativy i legislativní rada vlády," upozornil Bursík. Kabinet, jehož byl členem, měl podle něj k dispozici i analýzu dokládající, že novelou nebudou ohroženy peníze zahraničních investorů, o materiálu také třikrát jednala tripartita.

Postoj Fischerovy vlády dnes Bursík označil za zásadní obrat. Kabinet si podle něj osvojil účelovou argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu.

Fischer by měl proto odpovědět na to, proč souhlasil, aby navrhovatelem stažení novely horního zákona a zákona o geologických pracích byl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, když autorem a předkladatelem bylo ministerstvo životního prostředí.

Nestandardní kroky vlády
Bursík se také otázal, proč Fischer Tošovskému vyhověl a souhlasil, aby k návrhu na stažení novely nebylo připomínkové řízení, kde by se mohlo ministerstvo životního prostředí vyjádřit. Odpovědět by premiér měl i na otázku, zda si myslí, že novela může ohrozit naplňování cílů dosud neexistujících koncepcí, když rozhodování o odpisu zásob uhlí zůstává ministerstvu průmyslu.

"Jste připraven uznat tyto krajně nestandardní kroky vlády a korigovat je?," zeptal se Fischera Bursík.

Bursíkovy otázky pro premiéra:

1. Proč jste souhlasil s tím, že navrhovatelem stažení vládní novely zákona o geologických pracích a horního zákona bude ministr průmyslu (Vladimír) Tošovský, když autorem a předkladatelem zákona bylo ministerstvo životního prostředí? Kompetenční zákon a jednací řád vlády pro úřednickou vládu neplatí?
2. Proč jste vyhověl ministru průmyslu a souhlasil s tím, že k návrhu na stažení zákona nebude provedeno připomínkové řízení, čímž jste spolu s ministrem průmyslu zcela vyšachoval MŽP ze hry?
3. Jak vysvětlíte obrat o 180 stupňů a negativní stanovisko k poslanecké novele zákona, když předchozí vláda, odbor vládní legislativy i legislativní rada vlády daly k de facto identickému návrhu zákona shodně stanoviska kladná?
4. Stále si myslíte, že novela zákona může ohrozit naplňování cílů budoucích (doposud neexistujících) koncepcí, když kompetence v rozhodování o odpisu zásob zůstává na MPO ve spolupráci s Českým báňským úřadem?
5. Jste připraven uznat tyto krajně nestandardní kroky vlády a korigovat je?

Autoři: ,