Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Bursík: Zdaňme igelitky

Česko

Soumrak igelitek - Tašky zdarma podle ministerstva vedou lidi k plýtvání. Chce je proto zpoplatnit

Rozdávat igelitové tašky zdarma je neekologické.

Vybírejte za ně peníze, apeluje na obchody ministerstvo životního prostředí.

PRAHA Zvykli jste si, že ve svém oblíbeném obchodě dostanete ke každému nákupu igelitovou tašku zdarma? Připravte se, že tuto výhodu zřejmě brzy ztratíte.

Ministr životního prostředí a šéf Strany zelených Martin Bursík totiž chce, aby obchodníci za každou vydanou igelitku vybírali peníze. Rozdávání tašek zdarma je podle Bursíka neekologické, protože vede lidi k plýtvání. Igelitové tašky zdarma dostávají zákazníci Tesca, Hypernovy a Globusu. Jednorázovou tašku ke každému nákupu dávají také některé drogerie a obchody s obuví, textilem či potravinami.

Ministerstvo životního prostředí říká, že řetězcům zatím nebude nic direktivně nařizovat. Chce je přesvědčit, aby bezplatné rozdávání igelitek zrušily dobrovolně. Pokud na to obchodníci nepřistoupí, ministerstvo je připraveno sáhnout do zákona o odpadech.

Do něj by přibyla zmínka o jakési „igelitkové dani“. Za každou tašku, kterou zákazník dostane zdarma, by obchod musel odvést státu zvláštní poplatek. Taková praxe už funguje například v Irsku.

„Máme dvě varianty. Dohodnout se s řetězci, aby je stáhly z nabídky, nebo jít tvrdší cestou uvalení poplatku. Preferujeme dohodu,“ řekl Bursík včerejší MF Dnes, která o jeho záměru s igelitovými taškami informovala jako první.

Obchodní řetězce, které jednorázové tašky zdarma poskytují, jsou zatím k Bursíkovu návrhu zdrženlivé. „My s tím nemáme problém. Problém s tím asi budou mít zákazníci, ale to je život,“ říká mluvčí Globusu Petr Vyhnálek.

Tesco se nechce vzdát Tesco, které měsíčně rozdá asi deset milionů igelitových tašek, chce v jejich bezplatném nabízení pokračovat i nadále. Řetězec však slibuje, že „ekologické minimum“ ohledně obalů pro zákazníky splní jinak. „Za několik týdnů představíme další typ tašky. Bude se jednat o 100% recyklovatelnou plastovou tašku. Cena bude okolo šesti korun,“ řekla mluvčí Tesca Jana Matoušková. Cestou biologicky odbouratelných igelitek se před časem vydal například Interspar: taška vyrobená z bramborového škrobu přijde na devět korun. Ministerstvo životního prostředí doufá, že se k podobným krokům brzy rozhoupou i další obchody.

V první fázi kampaně za konec bezplatných igelitek se chce ministerstvo zaměřit na velké hypermarketové řetězce a drogerie. Obchody s botami a oblečením, které také dávají igelitovou tašku zdarma, zatím nechá na pokoji. Ty to vítají.

„Podporujeme ekologii, ale nedovedu si představit, že bychom zákazníkům účtovali tašky. To je možné u potravinových řetězců, ale ne u značek, které prodávají obuv a textil,“ míní Hana Raková z marketingu řetězce C&A. Firma se však podle ní snaží igelitkami šetřit. Nechává je například vyrábět o polovinu tenčí, což šetří plast.

***

Životopis igelitky * Z ropného granulátu nebo recyklovaného materiálu se vyfoukne nekonečná fólie, podle potřeby pak potiskne, nastříhá a svaří. * Vzniklá igelitová taška jde do obchodních sítí, přes které se prakticky výhradně dostává ke spotřebiteli. * Taška končí buď v odpadu nebo v recyklaci. Pokud skončí na skládce, může se rozkládat až 700 let. * Recyklace není jednoduchá - protože se igelitka vyrábí ze směsi plastů, nemůže se z ní stát opět taška. Může se ale proměnit například v umělou náhražku dřeva nebo protihlukovou bariéru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!