Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bursíka děsí, že summit EU-Japonsko povede Klaus

Česko

  17:13
PRAHA - Summit EU-Japonsko 4. května v Praze bude řídit prezident Václav Klaus, na pracovní oběd bude přizván také designovaný premiér Jan Fischer.

Designovaný premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Do 8. května, který Klaus oznámil jako datum jmenování nové vlády, bude přitom premiérem stále Mirek Topolánek. Letní překlenovací vláda by měla začít úřadovat o den později.

Obavu z toho, že schůzku s japonskými představiteli povede Klaus, vyjádřil nedávno ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík. Na setkání by se totiž mělo hovořit mimo jiné o klimatických změnách a systému emisních povolenek.

Bursík v polovině dubna po neformálním zasedání ministrů životního prostředí v Praze uvedl, že silně pochybuje o tom, že se bude Klaus aktivně zajímat například o to, který ze střednědobých cílů v boji se změnami klimatu si Japonsko zvolí. "Tím strategickým cílem je držet pana prezidenta stran tohoto tématu co nejdále," řekl tehdy Bursík.

Bursík již dříve hovořil o tom, že podle něho prezident Klaus oslabuje pozici ČR při vyjednávání o klimatu. Vystupuje prý s nesprávnými a lživými informacemi a s bizarními názory.

Summitu v takzvaném trojkovém formátu se za unii zúčastní předseda Evropské komise José Barroso a vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, Japonsko zastoupí premiér Taró Aso.

Summit EU - Japonsko by se měl zabývat také vzájemnými obchodními otázkami ve světle světové finanční krize nebo globálním oteplováním.

Summit bude jednou z akcí českého předsednictví, které povede hlava českého státu. Klaus se chystá řídit i summit EU-Rusko či EU-Korea.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat