Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

„Bushův mozek“ odchází

Česko

Kontroverzní Karl Rove je spojován s Bushovými volebními úspěchy i se skandály jeho administrativy

WASHINGTON Bývá označován za „Bushův mozek“. Republikány vysoce ceněný a demokraty nenáviděný Karl Rove včera oznámil, že odchází z funkce poradce amerického prezidenta. Šestapadesátiletý Rove své rozhodnutí vysvětlil rodinnými důvody. Média však spekulují o tom, že jeho krok může souviset se zapletením do případu kolem odhalené identity agentky CIA i s jeho podílem na propuštění osmi státních žalobců.

„Prostě si myslím, že k tomu nastal správný čas. Vždy je něco, co zde člověka drží, a rád bych zůstal, ale musím to udělat pro svou rodinu,“ prohlásil Rove pro včerejší vydání deníku Wall Street Journal. Jeho demise nabude platnosti 31. srpna.

Rove pracoval pro George W. Bushe od roku 1993, kdy se ucházel o post texaského guvernéra. Je považován za Bushova hlavního stratéga, který se velmi výrazně zasloužil o vítězství současného prezidenta ve volbách v letech 2000 a 2004. „Je to pro nás velká ztráta,“ uvedla pro agenturu AP mluvčí Bílého domu Dana Perinová. „Je skvělým kolegou, dobrým přítelem a bystrým mozkem. Bude nám chybět,“ dodala mluvčí s tím, že Rove zůstane jedním z Bushových nejbližších přátel.

„Pivo zdarma je u demokratů“

Už od svých mladých let byl přitom Rove kontroverzní postavou americké politiky. Jako student pozval chicagské bezdomovce na recepci demokratického kandidáta s tím, že tam dostanou zdarma pivo. Později svůj čin označil za „mladický žert“ a vyjádřil nad ním politování. Přestože studoval na několika vysokých školách, diplom na žádné z nich nikdy nezískal.

V roce 1972 se Rove účastnil Nixonovy prezidentské kampaně. Poté si ho jako spolupracovníka vybral George Bush starší, který byl tehdy v celostátním vedení republikánské strany a po vítězství Ronalda Reagana se stal viceprezidentem. Od 90. let je Rove ve službách nynějšího šéfa Bílého domu, kterému pomohl k vítězství jak v texaských guvernérských volbách, tak ve dvou kláních o Bílý dům.

Už v roce 2003 se však stal terčem kritiky za roli, kterou měl sehrát ve vyzrazení identity agentky CIA Valerie Plameové. Její muž, někdejší diplomat Joseph Wilson, tvrdí, že se jednalo o pomstu za jeho článek v New York Times. V něm Wilson obvinil Bushovu vládu z klamání veřejnosti tvrzením o tom, že Saddám Husajn chtěl nakoupit v Nigeru obohacený uran. Během následného vyšetřování aféry byl ke dvěma a půl letům odsouzen Lewis „Scooter“ Libby, bývalý šéf úřadu viceprezidenta Richarda Cheneyho. Vyšetřován byl i Rove, obžalován ale nebyl.

Přestože Rove oficiálně neměl na starosti zahraniční politiku, hrál podle znalců významnou roli při přesvědčování Kongresu, aby v roce 2003 souhlasil s invazí do Iráku. Měl stát také za loňským propuštěním osmi státních žalobců, kteří se údajně odmítali zabývat případy, které měly republikánům přinést politické body. Bílý dům ale toto obvinění odmítá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!