Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Buzková: Jahn mě nepříjemně překvapil

Česko

  10:55
Teď, když odcházím, můžu prosazovat i nepopulární věci, říká ministryně školství Petra Buzková. Přání Jiřího Paroubka, aby se pražským lídrem stal Jahn, přispělo k jejímu rozhodnutí odejít z politiky.

Ministryně školství Petra Buzková. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

LN Odcházíte z politiky. Opravdu cítíte úlevu?
Tu úlevu cítím v poslední době hodně silně, protože teď prožívám období, které mě velmi baví. Nemusím se totiž tolik věnovat stranické politice, nemusím usilovat o místo na kandidátce, nemusím ve své ministerské funkci dělat kroky, které by měly vést k tomu, aby mi pomohly ve volební kampani...

LN Prostě se nemusíte chovat populisticky...
To znamená, že se můžu plně věnovat práci na ministerstvu, která mě baví a kterou jsem vždy měla ráda. A můžu se snažit uskutečňovat řadu věcí, na které bych si možná úplně netroufla v okamžiku, kdy bych měla v příštích volbách kandidovat. Díky tomu, že nekandiduju, mám dnes úplně uvolněné ruce.

LN Které věci jste takto uskutečnila a předtím byste si netroufla?
Například zavedení nového systému sociálních stipendií pro studenty z rodin s nízkými příjmy.

LN Dá se dnes říct, že máte politiky plné zuby?
Ne. Nepoužívala bych takhle silný výraz. Já jsem v té politice prožila vlastně...

LN Svá nejlepší léta?
To právě nechci říct! Já naopak doufám, že má nejlepší léta jsou teprve přede mnou. Ale zažila jsem v politice spoustu průšvihů, stresů a na druhé straně i hezkých věcí. Je to kus života a já nebudu říkat, že kusu života mám plné zuby.

LN Málem jste ale v politice zůstala díky Stanislavu Grossovi, který vás "ukecal". Jiří Paroubek k tomu neměl žádné tendence?
S Jiřím Paroubkem jsme na téma mého dalšího setrvání v politice nemluvili. Já to prostě beru tak, že respektoval mé rozhodnutí.

LN Proč myslíte, že to tak bylo? Jste přece populární a ČSSD jste body přinášela dlouhá léta.
Já tohle nechci analyzovat. Zeptejte se Paroubka. Je ale pravda, že Jiří Paroubek je člověk, který má svůj politický styl, jeho politický styl má úspěch, ale naše politické styly jsou celkem odlišné. Takže on má tendenci hledat lidi, kteří plně zapadnou do jeho politiky.

LN Nevěřím, že jste o této věci nepřemýšlela. Jedním z důvodů, proč vás Gross přemlouval, bylo, že díky vám chtěl potlačit vliv zemanovců ve straně. Nemůže být vlažný postoj Paroubka k vám jakási úlitba Zemanovi? Ti dva se teď spojili a Zeman je jistě nadšen, s jakou lehkostí vás Paroubek vypustí z vysoké politiky.
Tohle já nemohu vědět. Jestli tam něco takového je... Já tomu, že by to tak bylo, nechci věřit, protože to by bylo velmi smutné.

LN Vůbec na stole neležela otázka, zda vás premiér nechá dokončit práci na ministerstvu?
My jsme se takto nebavili. Já jsem za celou dobu svého ministrování nešla za premiérem s otázkou, jestli mě chce ve vládě. Když odcházel Špidla a přicházel Gross, tak jsem se taky nešla ptát Grosse, jestli mě ve funkci nechá. A zrovna tak jsem se nešla ptát Paroubka. Takový krok by mi připadal trochu pod moji úroveň. Abych zůstávala ve funkci za každou cenu, i kdyby premiér nebyl se mnou spokojen, to by mi nestálo za to. Já jsem od Jiřího Paroubka žádné takové náznaky nezaznamenala. Přiznám se, že vím, že jsem ho hrozně naštvala, když jsem kritizovala zásah policie proti CzechTeku, ale já jsem to tehdy udělat musela, protože to bylo mé velice silné osobní přesvědčení.

LN Co říká Jiří Paroubek své ministryni, když je na ni naštvaný?
Prostě mi řekl, že je na mě naštvaný. My se s Jiřím Paroubkem známe dlouho - vlastně od roku 1990 - a nemáme problém jeden druhému říct do očí nepříjemnost.

LN Každopádně dnes mluví nadšeně o tom, že by chtěl menšinovou vládu talentů. Vás nepřemlouvá, Pavla Teličku údajně ano. Takže vás za talent možná nepovažuje?
Já si to nijak nevysvětluju. Skutečně se musíte zeptat Paroubka.

LN Jedním z Paroubkových talentů bude teď David Rath. Jste ráda, že s ním budete ve vládě?
Sem nepatří ráda, nebo nerada. Já znám Davida Ratha z doby jeho působení v Lékařském odborovém klubu a v ČLK. Naše vztahy byly vždycky korektní. Myslím, že vzhledem k tomu, že David Rath byl velice dlouho kritikem ministrů zdravotnictví, tak není špatné, když si to teď zkusí z druhé strany.

LN Taky byl členem ODS. Podle toho, jak ho znáte, jde u něj o názorový, nebo účelový posun k politice ČSSD?
Rath byl členem ODS? To ani nevím... Neznáme se natolik, abych mohla hodnotit jeho chování.

LN Je váš šálek čaje?
Na tohle odpovídat je ještě příliš brzo.

LN A Paroubek je váš šálek čaje?
Jak už jsem říkala, máme oba velmi odlišný politický styl. A na celou řadu věcí máme rozdílné názory. Ale na druhou stranu musím říct, že za tu dobu, co je premiérem, jsem se naučila ho respektovat. Já skutečně pod jeho vedením cítím, že ta vláda je řízena. Je to premiér, který má poměrně podrobné informace z činnosti jednotlivých resortů. A občas mě některými otázkami, které jdou velmi do hloubky, dokáže i trochu zaskočit. A takové vlastnosti si u šéfa musím cenit. Na rovinu taky musím říct, že se mi velice líbí jeho postoj, který zaujal jako premiér ve vztahu k prezidentu Václavu Klausovi, který byl zvyklý, že může jakkoli téměř beztrestně kritizovat jakoukoli vládu. Jiří Paroubek ukázal, že je pro Klause velice silný protivník.

LN Říkáte, že Jiří Paroubek má jiný politický styl než vy. Jak byste ten jeho popsala?
Petra Buzková s vicepremiérem Martinem Jahnem.Jsem poměrně kompromisní člověk. Snažím se vyjednávat, hledat řešení, která budou přijatelná pro nejširší okruh lidí. Jiří Paroubek je velmi odvážný politik, který se nebojí velmi konfliktních a ostrých stanovisek. A líbí se mi, že se jich dokáže držet, i když pro ně nezíská většinový souhlas. Například to, že prosadil deklaratorní ocenění sudetoněmeckých antifašistů, jsem od něj považovala za skutečný státnický čin. On dopředu věděl, že prezident z Hradu velmi populisticky využije této záležitosti a bude vládu a Paroubka kritizovat. Chtělo to kus politické odvahy. A takovýto kus politické odvahy tady jen tak nikdo nemá. Jiří Paroubek ano.

LN Je Jiří Paroubek arogantní?
Nemyslím si, že je arogantní. Ale je pravda, že tak občas působí.

LN Jako příklad uvedu havárii, kterou způsobili jeho řidiči. Paroubek celou záležitost shodil se stolu slovy: "Naši řidiči jsou profesionálové, oni vědí, jak jezdit." Asi nevědí, když způsobili havárii. To není vrchol arogance?
Tuhle kauzu jsem zaznamenala. Přiznám se, že nevím přesně, jak to bylo a proč to takhle řekl.

LN Protože je arogantní?
Je pravda, že já to vždy beru tak, že za své řidiče odpovídám. A asi bych se v této věci chovala jinak. Samozřejmě je tu jeden rozdíl. Já jezdím s civilními řidiči, on jako premiér jezdí s policií. Mají jiný režim, který já přesně neznám.

LN Zažila jste více premiérů. Kdo z nich vám nejvíce konvenoval? Špidla, Gross, nebo Paroubek?
Je to až zajímavé, jak strašně jsou rozdílní. Mně nejvíce konvenoval Vladimír Špidla. Nikdy nebudu litovat, že jsem šla do jeho vlády. Špidly si velice vážím a velmi dobře se mi s ním spolupracovalo. Ale také měl své chyby a slabší stránky. Jednou z nich bylo, že jako premiér nedokázal působit dostatečně silně a rozhodně. Je to škoda, protože on je velmi moudrý a přemýšlivý člověk. Jeho autorita ale nebyla dostatečná. Stanislav Gross, ten se mi hodnotí poměrně těžko, protože jsme si byli věkově velmi blízcí. Stanislav je dokonce mladší než já, znali jsme se hrozně dlouho a náš vztah byl příliš přátelský, takže mi občas dělalo problém respektovat ho jako šéfa. Ale měla jsem k němu opravdu přátelský vztah, takže jsme se nakonec vždycky nějak dohodli.

LN Sám Gross přiznal, že autoritu moc neměl. Odráželo se to nějak na průběhu jednání vlády?
To bych neřekla. Teď se na chvíli vrátím ke Špidlovi. Vladimír Špidla, byť nevystupoval autoritativně, byl mezi ministry premiérem oblíbeným. Při zasedání vlády byl respektován. Atmosféra na vládě byla za Špidly velmi dobrá. A to se nezměnilo ani za Grosse, který uměl dobře to zasedání vlády řídit. Věci měl vždycky připravené a předjednané. A opět - nikdy jsem neměla pocit, že by atmosféra na vládě byla špatná.

LN A změnilo se to za Paroubka?
Nezměnilo se to příliš. Ta atmosféra je v pohodě. Ale řekněme, že Jiří Paroubek je autoritativnější šéf. Nedokážu si představit, že bych za Jiřího Paroubka prosadila materiál, se kterým on by nesouhlasil. Což se mi třeba za Grosse stávalo dosti často.

LN Takže za Grosse byla vaše pozice jednodušší? Lépe se vám za něj pracovalo?
Víte, já bych neřekla, že lépe pracovalo. Ale ano, ta práce byla jednodušší. Ta situace teď není nijak obtížná. Je to jiný styl práce, na který se dá bez problémů zvyknout.

LN U Miloše Zemana vám vadilo, že nediskutoval. Gross říká, že ani Paroubek nediskutuje. U něj vám to nevadí?
Já tuhle zkušenost nemám. Paroubek možná nediskutuje v politických věcech, které projednávali se Stanislavem Grossem na nejvyšší úrovni. To já nevím.

LN Pražský lídr ČSSD je dost nešťastná pozice. Vy jím nebudete, Martin Jahn už taky nechce, Pavel Telička to odmítá. Kdo by jím nakonec mohl být?
Já žádné informace nemám. A ta situace samozřejmě dobrá není. Přiznám se, že když jsem se rozhodovala o tom, že budu odcházet z politiky, tak i to, že bylo řečeno, že premiér si přeje, aby pražským lídrem byl Martin Jahn, nějakým způsobem k mému rozhodnutí přispělo.

LN K rozhodnutí odejít?
Ano. A já jsem pak neměla problém v té Praze říct, že je to moje rozhodnutí, že nebudu kandidovat, a Martina Jahna podpořit. Ale přesto je pravda, že pražská organizace měla velký problém Martina Jahna jako pražského lídra přijmout. Bylo zjevně vidět, že o něj příliš nestojí. Přiznám se, že mě v této souvislosti rozhodnutí Martina Jahna, že nebude kandidovat, velice nepříjemně překvapilo. Neměl kandidaturu v Praze přijmout, a potom z ní utéct jako malý kluk. Mně spousta lidí říkala, ať svůj úmysl nekandidovat oznámím třeba o půl roku později, protože bych oslabila svoji pozici ve vládě. Mně by to ale přišlo jako hrozně podlá věc. Poté, co Jiří Paroubek plnou vahou své autority tuto podporu Martinu Jahnovi dal, on se za nějaký měsíc a půl rozhodl kandidátku opustit.

LN Možná nepočítal s tím, že Jiří Paroubek bude tak inklinovat ke komunistům. Možná to na něj byla silná káva.
Jiří Paroubek ale tuto hypotézu zmiňoval již v létě.

LN Paroubek jednou řekne: "Radši menšinovou vládu s podporou komunistů, než velkou koalici s ODS." Pak řekne, že to tak nemyslel. Pak to zopakuje pro zahraniční agenturu, pak se na ni zlobí... Já už se v tom nevyznám.
Abyste se v tom nevyznala, může být svým způsobem účel. Paroubek o tom mluví, aby ukázal ODS, že nejsou jediná varianta. Že ČSSD bude mít po volbách víc možností. Pro mě by bylo velice obtížné přijmout takové stanovisko, ale dokážu tomu rozumět jako prozíravému politickému kroku.

LN Hypoteticky - uměla byste si představit svoji účast ve vládě, která by se opírala o komunisty?
Ne. Neuměla.

LN Lubomír Zaorálek předložil ve sněmovně etický kodex. Možná to vzbudilo spíš pobavení, jelikož první den jej podepsalo z dvou set poslanců jen devět. Předpokládám včetně Zaorálka. Tedy vlastně osm. Kdybyste byla poslankyní, podepsala byste se?
Já se přiznám, že jsem ho nečetla. Jen jsem o něm četla. Co tam je? Že manželé nebudou asistenty...

LN Lobbisti by museli být registrováni a označeni fialovými kartičkami na klopě. Co se děje pak za rohem v hospodě, kodex neřeší. Dál zákaz přestupu z klubu do klubu...
Myslím, že tohle naprosto není od věci. Opravdu není příliš etické zaměstnávat svoji manželku nebo manžela jako asistenta. I když to může být funkční. Poslanec musí počítat s tím, že to veřejnost nikdy nepochopí.

LN A myslíte, že veřejnost pochopí, když Zaorálek pravidelně létá vrtulníkem na trase Ostrava -Praha?
Samozřejmě jsem to četla v novinách. Ale nevím, jak má tyto lety zdůvodněny. Těžko se k tomu vyjádřím. To zaměstnávání manželů a manželek bych rozhodně podepsala. Zrovna tak si myslím, že každý poslanec by měl podepsat, že nepřestoupí do jiného klubu. Jsem přesvědčena, že pakliže bych byla členkou parlamentu a moje strana by se zachovala způsobem, který bych už nedokázala překousnout, tak je namístě ten mandát složit.

LN Proč nezůstat nezařazený, jako to udělal Tomáš Vrbík?
Já bych volila složení mandátu. Pokud se nemohu ztotožnit s programem strany, za kterou jsem byla zvolena, tak je správnější odejít.

LN Jiná věc je, že vaše vládní koalice by neměla svých 101 poslanců, kdyby se poslanec Kott neopíjel, nebyl vyloučen z ODS a nepřešel do klubu vládní strany.
Tak samozřejmě, že vládní koalici se hodilo, že určitý poslanec k nám přešel. Ale jsem přesvědčena, že to není správné. Je to rozhodně věc, která patří do etického kodexu. S těmi lobbisty... S tou jejich fialovou mašličkou na klopě... To je možná trochu úsměvné. Ale popravdě řečeno, já si nemyslím, že by se poslanci měli otevřeně stýkat s lobbisty na půdě parlamentu.

LN Mají se scházet v hospodě za rohem? Třeba s panem Spyrou?
Takhle. Hlavně by si každý poslanec měl dávat pozor na to, s kým se stýká.

LN Takhle byste to napsala do etického kodexu?
Tam by to mělo být asi formulováno tak, že poslanec nebude podléhat stanoviskům a názorům, které se k němu dostávají v zájmu nějaké třetí osoby. Ať už prostřednictvím kohokoli. Víte, ono jestli za něco lobbuje generální ředitel firmy nebo jím najatý lobbista, v tom není velký rozdíl. Takže fialové mašličky na klopy mi připadají legrační, ale jinak bych kodex podepsala.

LN Doufám, že mi řeknete, co budete po odchodu z politiky dělat.
Ne, neřeknu. Já to ještě nevím. A nebudu to vědět ještě dlouho. Já nikam nespěchám, já mám dost času. Až skončím tady na ministerstvu, tak si udělám delší prázdniny, a teprve pak se rozhodnu.

LN Láká vás advokacie?
Láká. Nemůžu vyloučit, že to bude advokacie. Víte, já mám jednu zásadu. Věci řeším až v okamžiku, kdy jsou potřeba řešit. Neřeším je dopředu, protože to nemá cenu.

Autor: