8. března 2007 7:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Buzkové se „ztratilo“ 22 miliard

Petra Buzková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Buzková | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Úředníci ministerstva školství si za posledních deset let nevšimli, že dělají vážnou chybu v účtování dotací vysokým školám. Jejich pochybení vyšlo najevo teprve nyní, kdy Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky hloubkového auditu. Závěr je takový, že na ministerských účtech nesedí 22 miliard korun.

„Museli jsme konstatovat, že účetnictví ministerstva školství není věrohodné,“ řekl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal. Podle něj je množství zjištěných nepřesností alarmující. „Byla to chyba, která se opakovala každý rok od roku 1997. Pozastavovali jsme se nad tím, jak je možné, že si toho nikdo nevšiml,“ uvedl Dohnal.
 Problém je v tom, že ministerstvo školství vykazovalo dotace pro vysoké školy dvakrát. Peníze sice odepsalo do nákladů, současně je ale vedlo ve fondu aktiv. Opticky to tak vytvářelo dojem, že úřad vládne větším majetkem než ve skutečnosti. Za deset let se výše „falešných“ aktiv vyšplhala až na dvaadvacet miliard.

Audit NKÚ však neprokázal, že by se peníze z ministerstva školství ztrácely. Potíž je „jen“ ve špatném kontrolním systému a nevšímavosti úředníků, kterým nepřišlo divné, že předkládají zkreslené závěry.   „Bohužel musím říct, že podobné nedostatky jsou v účetnictví státních institucí poměrně časté,“ řekl Dohnal. „Konkrétně v tomhle konkrétním případě dochází k tomu, že se vlastně zkresluje výsledek hospodaření státu,“ vysvětlil.

 Podle ministerstva školství však jde jen o drobnosti. „Nepopíráme dílčí pochybení v otázkách účetnictví či inventarizace, ale zásadně nesouhlasíme s tím, že jde o alarmující nedostatky,“ píše se v oficiálním vyjádření ekonomického oddělení ministerstva, které LN přeposlala mluvčí Michaela Taschnerová.  Ministerstvo dostalo závěry auditu NKÚ k dispozici už dříve a proti některým pasážím se odvolalo, protože je považuje za nepřesné. NKÚ však jejich stížnosti neuznal.

 Zmíněný audit je za rok 2005, kdy ministerstvo školství vedla sociální demokratka Petra Buzková. Ta podle Dohnala o chybách nejspíš vůbec nevěděla.   „Musíme si uvědomit, že tehdejší ministryně nemohla tušit, jakým způsobem úředníci účtují peníze, byť je pod uzávěrkou určitě podepsaná. Je to prostě odborná účtařská chyba,“ řekl Dohnal.  Resort školství nyní vede místopředsedkyně strany zelených Dana Kuchtová.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!