29. září 2006 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Buzkové škodí, že je z ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 63Diskuse
Petra Buzková se rozhodla vrátit do politiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Buzková se rozhodla vrátit do politiky. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Pavla Béma pražští voliči chtějí, protože radnici už čtyři roky vedl. Jeho soupeřce Petře Buzkové zase nahrává, že je žena.

Nominovat do podzimního souboje o post pražského primátora Petru Buzkovou, která roky vedla žebříčky oblíbenosti politiků, vypadá od lidí z ČSSD jako dobrý tah. Naděje, které sociální demokraté do Buzkové vkládají, jsou však nejspíš marné. Ukázal to průzkum agentury SC&C pro Lidové noviny. Základním zjištěním tohoto šetření je: Pražané sice mají bývalou ministryni školství rádi, nedokážou se ale přenést přes to, že je členkou ČSSD.

Kdyby se dnes konaly volby do pražského zastupitelstva, které
straně byste dal/a hlas?

ODS                                                  46 %
ČSSD                                                17 %
Strana zelených                               12 %
KSČM                                                  6 %
KDU-ČSL                                             4 %
SNK-ED                                               4 %
jiná strana                                          4 %
nevím                                                 6 %
nešel bych k volbám                           4 %

PRAMEN: PRŮZKUM SC&C PRO LN

Béma chtějí dvě třetiny
Podle průzkumu si 64 procent lidí přeje, aby post primátora i v příštích čtyřech letech zastával místopředseda ODS Pavel Bém. Buzkovou do čela radnice zvolilo jen 36 procent respondentů. "Bém v průzkumu zvítězil kvůli tomu, jaké klima je v Praze. ODS tu tradičně vítězí. To, z jaké je kandidát strany, tu hraje u lidí nemalou roli," říká Jana Hamanová, která zmíněný průzkum zpracovala.

I přesto, že ČSSD má u pražských voličů velmi špatnou pozici, však Buzková v průzkumu podle socioložky nedopadla vůbec zle. Jako důvod, proč by se právě Buzková měla stát příští primátorkou, respondenti nejčastěji uváděli to, že je žena. "Buzková pro ty lidi není špatný kandidát. K nějakému zásadnímu odsouzení nedošlo. Lidem se líbí představa, že by město mělo primátorku," řekla Hamanová. Pro pražské voliče je však nepřekonatelnou překážkou, že Buzková "kope" za levici.

Feministky volí ODS
Političku v průzkumu nepodržely dokonce ani ženy. Podle něj by Buzkové dalo hlas jen 35 procent voliček, zbylých 65 procent "ženských hlasů" patří Bémovi. "Tady je nejsilnějším faktorem strana. Jakmile preferujete ODS a jste žena, tak si Buzkovou vyberete s velmi nízkou pravděpodobností," říká Hamanová.

Další častou odpovědí na otázku, proč by Buzková měla vést pražskou radnici, byly také sympatie, které v lidech tato politička vzbuzuje. Jen devět procent respondentů však věří v její zkušenost a schopnosti. "Lidé si ji nedovedou představit v komunální politice, tam jí ta role není vlastní. Dovedou si ji představit jako poslankyni, ministryni, " řekla Hamanová. Béma pak lidé chtějí do čela radnice hlavně kvůli tomu, že ho hodnotí jako dobrého primátora, který během uplynulých čtyř let získal potřebné zkušenosti.

"Všechny tyto důvody jsou logické. Lidé Béma znají, vědí, jak si ve funkci primátora počínal, a nehodnotí ho vůbec špatně. V tom je proti Buzkové ve výhodě," řekla Hamanová. Pro další pětinu respondentů by ale volba Béma byla spíš z nouze ctnost: hlas by mu dali jen proto, aby nevyhrála Buzková.

JANA MACHÁLKOVÁ
  • 63Diskuse