Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Byl to hřích, řekl o okupaci Těšínska polský prezident

Česko

GDAŇSK/PRAHA Byla to jen jedna věta v dlouhém projevu polského prezidenta Lecha Kaczynského, který přednesl na úvod úterních vzpomínkových oslav 70. výročí války na Westerplatte. Přesto se právě tato věta stala pro polská média klíčovým momentem setkání, na kterém promluvili i německá kancléřka Angela Merkelová nebo ruský prezident Vladimir Putin. „Účast Polska na likvidaci, nebo přinejmenším teritoriálním zmenšení tehdejšího Československa, nebyla jen chyba, byl to hřích. My v Polsku jsme dokázali se k tomu hříchu přiznat a nehledat jeho ospravedlnění, i kdyby se snad hledat dalo,“ řekl Kaczynski.

Předválečné Československo, jeho oslabení mnichovskou dohodou v září 1938, se totiž stalo klíčovou součástí sporu, který mezi sebou vedli ruský prezident Vladimir Putin a jeho polští hostitelé. Putin příklad Mnichova a jmenovitě polského obsazení Těšínska na podzim roku 1938 používal jako argument k tomu, aby se nemusel omlouvat Polsku za uzavření paktu Molotov-Ribbentrop v srpnu 1939. „Je třeba přiznat chyby a naše země to udělala, uznala nemorální charakter paktu Molotov -Ribbentrop,“ řekl Putin, ale vyzval i ostatní země, které uzavíraly dohody s Hitlerem, aby to přiznaly.

Kaczynski právě v rámci této debaty jednoznačně odsoudil připojení Polska k nacistickému Německu po Mnichovu roku 1938. „Nebyli jsme v Mnichově, ale jeho efektem bylo zničení teritoriální integrity Československa, které vždy bylo zlem, bylo tehdy, je i dnes,“ řekl.

A dočkal se za to jednoznačné pochvaly. „Prezident Kaczynski řekl prvního září mnoho důležitých a moudrých slov,“ napsal v Gazetě Wyborcze, která prezidenta většinou kritizuje, její komentátor Tomasz Lis. „Kdyby nic jiného, tak to byla věta o - Polska nedůstojném - obsazení Zaolší, což prezident po právu nazval hříchem,“ prohlásil Lis.

Ocenění se Kaczynski dočkal i od české diplomacie. Velvyslanec Jan Sechter v rozhovoru pro noviny Dziennik uvedl, že „prezident řekl nezvykle silná slova“. „Ještě nikdo podobné gesto vůči Česku neučinil,“ dodal Sechter.

Pokračování na straně 7 Byl to hřích, řekl o okupaci...

Dokončení ze strany 1

Sechter připomněl, že se loni právě na Těšínsku, o které spolu Poláci a Češi vedli v roce 1919 válku a v roce 1938 ho Poláci okupovali, uskutečnilo setkání prezidentů Kaczynského a Václava Klause. „Už tehdy řekli, že historické emoce nemohou zatěžovat naše vzájemné vztahy,“ uvedl Sechter.

Polské obsazení „okresů těšínského a fryštátského“ v září 1938 už Polákům vyčetl Putin i v dopise pro polský deník Gazeta Wyborcza, jenž byl zveřejněn před jeho úterní návštěvou Gdaňsku. Zatímco Češi Polákům v minulosti vyčítali zabrání Těšínska v roce 1938, Poláci nemohli Čechům zapomenout, že na Těšínsku vedli v roce 1919 proti Polákům válku ve chvíli, kdy Rudá armáda téměř stála pod Varšavou.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...