Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

„Byl to zmatek a chaos, vůbec nás nezachraňovali“

Česko

Po sobotní havárii, při které zemřeli tři lidé, nejspíš přestanou na čas stroje Tu-154B létat. Příčina neštěstí se stále vyšetřuje.

MOSKVA/PRAHA Ruská dopravní inspekce důrazně doporučila až do odvolání ruským leteckým společnostem pozastavit lety na strojích Tu-154B. Rozhodnutí padlo v souvislosti se sobotní havárií tohoto letadla společnosti Kogalymavia. Se 116 cestujícími na palubě mělo vyletět 1. ledna odpoledne ze sibiřské Surguty do Moskvy. Při zajíždění na startovací dráhu mu ale začal hořet motor. Posádka okamžitě manévr ukončila, ale požár se rozšířil na plášť letadla a pak i na kabiny s pasažéry. Tři lidé zahynuli, 43 osob bylo zraněno.

I když doposud nebyla stanovena příčina havárie, existuje vážné podezření, že šlo o technickou závadu. Vývoj Tu-154 začal už v roce 1963 a vyráběny jsou od 70. let minulého století. Jak uvedl publicista a letecký expert Vjačeslav Kondratěv, u takto starých letadel je třeba provádět mnohem pečlivěji a častěji kontrolu technického stavu. „Ve světě létají ještě starší stroje, takže není nutné tento typ u nás hned vyřazovat z provozu, ale musíme ho lépe udržovat,“ zdůraznil. V Rusku létá nyní 14 letadel Tu-154B.

Na palubě letadla byla i známá ruská hudební skupina Na-Na. Jak uvedl sólista Sergej Grigorjev, všichni členové skupiny seděli nedaleko WC, odkud se začal šířit jedovatý dým. Proto právě muzikanti křikem upozornili ostatní cestující, že se něco děje. Grigorjev uvedl, že je vděčný těm spolucestujícím, kterým se povedlo otevřít poklop uprostřed kabiny. Tudy se pak většina lidí vysoukala na křídlo. Obdivuhodná byla podle zpěváka rychlost, s jakou oheň pohltil letoun - poté, co lidé byli již evakuováni, stroj shořel během deseti minut. Odborníci vysvětlují tento fakt tím, že vybuchly palivové nádrže.

Černá skříňka byla již nalezena a odborníci slibují výsledky šetření zveřejnit co nejdříve. Zatím je jasné jen to, že když motor letadla začal hořet, posádka zastavila start. Dále se ale události vyvíjely poněkud chaoticky. Když se oheň rozšířil na kabiny s cestujícími, nastala panika. Lidé se totiž zpočátku nemohli dostat ven, protože nefungovaly nouzové východy. Začali se dusit jedovatým dýmem. V hysterii někteří doslova šlapali po hlavách těch, kteří ještě zůstali sedět. Řada lidí utrpěla zlomeniny, když skákali z křídla na betonovou dráhu. Cestující prohlašují, že se zachránili jen zázrakem. „Byl to zmatek a chaos, žádné bezpečnostní systémy nefungovaly, nikoho nás neodvezli do bezpečí, museli jsme utíkat od letadla sami, ani pak nám nedali napít a najíst několik hodin,“ řekli otřesení pasažéři novinářům.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN