Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Byl v hrobě Ceaušescu? Rozhodne až analýza DNA

Česko

BUKUREŠŤ/PRAHA Včera se splnilo letité přání rodiny rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska a jeho ženy Eleny. Ostatky někdejšího prezidentského páru byly nad ránem za přísných bezpečnostních opatření exhumovány, aby je odborníci mohli podrobit analýze DNA a následně identifikovat.

Ceaušescu byl spolu se svou manželkou popraven 25. prosince 1989. Jejich těla byla poté v noci uložena na bukurešťském hřbitově Ghencea. Vše proběhlo v naprosté tajnosti a také náhrobek nesl jiná jména, aby se předešlo případným útokům vandalů. Trojice Ceaušeskových dětí ale léta vznášela pochybnosti o tom, zda na hřbitově leží skutečně jejich rodiče. Argumentovali tím, že neexistuje žádný dokument, který by to potvrzoval.

„Nevím, co se stane, když se ukáže, že Ceaušeskovi nejsou v těchto hrobech. Pravděpodobně budeme žalovat rumunský stát,“ prohlásil Mircea Oprean, manžel zesnulé dcery Ceaušeskových Zoe.

Pokračování na straně 7

Byl v hrobě Ceaušescu?

Dokončení ze strany 1

Ta v roce 2005 zažalovala ministerstvo obrany s tím, že pochybuje o tom, že na hřbitově Ghencea odpočívají její rodiče. Když o rok později zemřela, štafetu po ní převzal její muž spolu s bratrem Valentinem, posledním žijícím potomkem Ceaušeskových. Žádost o exhumaci byla dvakrát zamítnuta. Teprve v roce 2008 rumunský nejvyšší odvolací soud rozhodl o tom, že ministerstvo obrany musí dokázat, že v hrobech jsou ostatky prezidentského páru. „Jsme blíže k poznání pravdy,“ pronesl včera s uspokojením dvaašedesátiletý Valentin. Ceaušeskův zeť Oprean byl u toho, když včera časně ráno tým patologů vyzvedl dřevěné rakve ze země, aby z nich odebral vzorky a uložil je do speciálních igelitových

sáčků. Celá procedura trvala zhruba dvě hodiny. „Přikláním se k tomu, že ty ostatky patří mému tchánovi, ale nemůžu si být na sto procent jistý, dokud neproběhnou testy DNA. Poznal jsem jeho tmavý zimní kabát, ve

„Doufám, že DNA nebude přeměněna vodou, hnojivy či kyselinami. Pokud ano, bude velmi obtížné získat přesné výsledky.“ kterém byly díry,“ řekl Oprean a doplnil, že je zřejmě způsobily kulky během popravy. „Kdyby byla naživu moje žena, byl by to nejšťastnější den jejího života,“ poznamenal. Pokud se potvrdí, že na hřbitově

skutečně odpočíval bývalý prezident se svou ženou, bude to velké zadostiučinění také pro Gelu Voicana Voiculeska, který jako vládní zmocněnec v roce 1989 dohlížel na Ceaušeskův pohřeb. Ten od začátku odmítal, že by v hrobě byly ostatky někoho jiného. „Doufám, že ti, kdo mě léta obtěžovali se všemi obviněními, se teď omluví,“ svěřil se zpravodajským agenturám. Ceaušeskova rodina rovněž obviňuje bývalého prezidenta Iona Ilieska, který se po převratu ujal vlády, že Ceaušeskovy nechal „zavraždit“ a pohřbít jako „neznabohy“. Nový pohřeb Výsledky testů DNA budou známy až za několik měsíců. V případě, že ostatky skutečně patří Nicolaemu a Eleně Ceaušeskovým, jejich příbuzní jim hodlají uspořádat nový pohřeb se vší slávou.

Odborníci však varují před přílišným optimismem. „Doufám, že DNA nebude nějak přeměněna vodou, hnojivy či kyselinami. Pokud ano, bude velmi obtížné získat přesné výsledky,“ řekl BBC Dan Dermengiu, který exhumaci vedl. „Přikláním se k tomu, že ty ostatky patří mému tchánovi. Poznal jsem jeho tmavý zimní kabát, ve kterém byly díry,“ řekl Ceaušeskův zeť. Ceaušeskův komunistický režim byl v Rumunsku u moci 25 let. Padl v roce 1989 v době, kdy se hroutily i další evropské totalitní vlády. Rumunský převrat se však neobešel bez násilností. O život přišlo více než 1000 lidí. Poté, co se k revoluci připojila i armáda, Ceaušescu se 22. prosince pokusil se svou ženou uprchnout z Bukurešti helikoptérou. To se jim ovšem nepodařilo. Byli dopadeni a po krátkém procesu popraveni o tři dny později. Dnes jsou jejich hroby s mramorovými kříži vyhledávaným poutním místem všech, kteří nostalgicky vzpomínají na léta komunismu. Zatčeni byli i potomci Spolu s rodiči byly během převratu zatčeny i jejich děti – Valentin a Zoe společně se svým mužem – a obviněni z podrývání národní ekonomiky. Propustili je o osm měsíců později. Nejmladší potomek, syn Nicu, byl jako člen komunistické strany obviněn z genocidy a smrti 89 lidí. Dostal dvacet let vězení, ale odseděl si pouze tři roky. Ze zdravotních důvodů byl propuštěn v roce 1993 a tři roky poté zemřel.

EXHUMACE DIKTÁTORA KRÁTKÝ PROCES Nicolae a Elena Ceaušeskovi byli dopadeni během převratu, když se 22. prosince 1989 pokoušeli o útěk. Po krátkém soudu byli 25. prosince společně zastřeleni popravčí četou.

Autor: