Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Byla to úžasná herečka, ještě tady měla zůstat.‘ Lidé se přišli rozloučit s Popelkou

Lidé se přišli rozloučit s Popelkou. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA - Devadesátiletá stařenka, která v ruce třímá dvě bíle růže, vystupuje na Roztylském náměstí spolu s davem lidí. ,,Libuška byla tak oblíbená, tak ji alespoň nesu kytičku,“ povídá dvěma mužům, kteří přikyvují, že míří stejným směrem.
  15:56aktualizováno  19:57

Lidé se v pražském kostele loučili s Libuší Šafránkovou

Šedivá obloha zahalila celý Spořilov a většina lidí se před mírným deštěm skrývá pod deštníky. Dvojice policistů, kteří spolu s kolegy hlídají okolí celého areálu, ukazuje příchozím správný směr do kostela svaté Anežky České, jehož hlavní schody jsou zatarasené závorami.

„Ještě tady měla zůstat“

Mladí, senioři i dospělí s malými dětmi, často nesoucí květiny a svíčky, se krátce po desáté ranní pomalu přesouvají ke vstupní bráně, aby se naposledy rozloučili s národem milovanou herečkou Libuší Šafránkovou. ,,Je to velká ztráta, byla to úžasná herečka, ještě tady měla zůstat,“ říká starší dáma v modrých šatech, která čeká, až přijde na řadu.

Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou.
Poslední rozloučení s Libuší Šafránkovou.

Muži z ochranky v černých oblecích pouštějí do budovy účastníky po skupinkách, aby se dodržovaly regule protiepidemických opatření. Všudypřítomné ticho v kostele přerušuje občasný tlumený hovor a vše natáčejí kamery, jejichž záznam je možné sledovat na venkovních obrazovkách. V sále postávají mlčky desítky lidí. K rakvi, na které je symbolicky postaven růžový střevíček, pokládají přinesené květiny a občas se pomodlí. Z obou stran jsou pak položené věnce věnované Národním divadlem a Činoherním klubem.

Postarší paní sedící v jedné z kostelní lavic si ustavičně otírá slzy. Do sálu nepřetržitě přicházejí další lidé a ti, kdo kostel opouštějí, míří nejčastěji ke kondolenční knize, u níž se tvoří početná fronta. Návštěvníci ji plní vzkazy a vyjádřeními soustrasti. ,,Máme ji moc rády, proto jsme přijely až z Kladna,“ řekla žena ve středních letech postávající u pietního místa za kostelem, kde lidé již v minulých dnech zapalovali svíčky, pokládali květiny a fotografie se vzkazy. ,,Vyrostli jsme s jejími filmy, bez Popelky přece není Štědrý den,“ přidává její přítelkyně, která s ní na rozloučení s herečkou přijela. Dvojice se před návštěvou kostela ještě stavila u hereččina domu, kde nechala svíčku.

‚Jsem všude, také tedy ve vás.‘ Rodina Libuše Šafránkové zveřejnila dojemné parte

Vedle početných televizních a rozhlasových štábů celé dění dokumentují i sami přítomní. ,,Já už jsem tady podruhé,“ svěřuje se důchodkyně ze Spořilova u pietního místa, kam pokládá květinu. Slova chvály, úcty a lítosti se nesou skupinkami lidí v celém okolí kostela, kam Šafránková léta chodila.

Veřejné pietní akce se dopoledne zúčastnili i známí herci. Mezi jinými Pavel Trávníček, který si se Šafránkovou zahrál ve slavných Třech oříšcích nebo v pohádce Třetí princ. Rozloučit se slavnou kolegyní přijeli také Jan Potměšil, Tatiana Dyková nebo Igor Bareš s manželkou Antonií Talackovou. Schody kostela od rána lemovaly květinové věnce, mezi nimiž byla poděkování od mnoha divadel, pražské FAMU, karlovarského filmového festivalu, premiéra Andreje Babiše či prezidentského páru Miloše a Ivany Zemanových.

Čtyřhodinové rozloučení pro veřejnost začalo v pátek v deset hodin dopoledne a lidé mohli přicházet do druhé hodiny odpolední, kdy se kostel uzavřel, aby se připravil na mši, jejíž začátek byl naplánován na 16.00. Ta už se uskutečnila jen v úzkém rodinném kruhu a pro pozvané hosty, avšak byla přenášena i živě na obrazovkách vedle kostela.

Za týden, v pátek 2. července, se uskuteční zádušní mše a uložení na hřbitově v jejích rodných Šlapanicích u Brna.

Princezna i komička

Němci kvůli ‚Popelce‘ Šafránkové truchlí. Pro řadu z nich byla kultovní herečkou

Libuše Šafránková se divákům zaryla do paměti především svojí rolí ve filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, bez které si většina Čechů nedokáže představit tradiční Vánoce. Šafránková patřila k nejoblíbenějším a nejpůvabnějším českým herečkám. Náklonnost publika i režisérů si získala svým hereckým talentem a sympatickým, stále mladistvým vzhledem. Patřil k ní i velký komediální talent, který uplatnila mimo jiné po boku svého manžela Josefa Abrháma, například ve filmu Vrchní, prchni nebo Svatební cesta do Jiljí. Vedle mnoha filmů ztvárnila i nespočet divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu.

K nejznámějším filmům, ve kterých hrála, patří Třetí princ, Princ a Večernice nebo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Na filmovém plátně se objevila i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja, za což získala Českého lva, či v přepisu knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30 let.

Šafránková zemřela ve věku osmašedesáti let 9. června po dlouhé nemoci, poté co byla v den svých narozenin hospitalizována.

Prodej bytu 3+kk 65 m2
Prodej bytu 3+kk 65 m2

K Přívozu, Brozany nad Ohří, okres Litoměřice
2 790 000 Kč