Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bylo to moje rozhodnutí

Česko

PRAHA Se stoickým klidem reagoval dlouholetý trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský (63) na konstatování, že podle činovníků České basketbalové federace to byli právě oni, kdo s ním neprodloužil smlouvu.

* LN Mrzelo vás to hodně?

Nemrzelo, protože skončit u národního družstva jsem se rozhodl sám. Uzrávalo to ve mně delší čas.

* LN Proč jste se tak rozhodl?

Nechtěl jsem dál snášet ten enormní tlak, který na mě vyvíjela některá média. Vydržel jsem to tři roky, byl to tlak nejen na moji osobu, ale na celý realizační tým.

* LN Unavilo vás to?

Dá se to tak říci. Ale rozhodně to nebylo kvůli zdravotnímu stavu. Před dvěma lety jsem sice měl srdeční příhodu, ale to na moje rozhodnutí nemělo vliv.

* LN Výsledky družstva šly pod vaším vedením nahoru, ale potom přišel jistý sestup. Čím to bylo?

Vytýkají mi, že nepřijímám kritiku, ale nemyslím, že by sedmé a předtím páté místo z olympiády bylo neúspěchem. Loni to mohlo být lepší, ale měli jsme tři vrcholy – Gambrinus, jehož hráčky tvoří základ týmu, hrál finále Evropské ligy, pak přišla olympijská kvalifikace a nakonec Peking. To družstvo poznamená. A předloni jsme skončili na ME pátí kvůli dvěma zbabraným zápasům, ve čtvrtfinále s Běloruskem zklamalo celé družstvo včetně nás, jinak by to byl dobrý výsledek. Pak začaly ty tlaky.

Pokračování na straně 21

Dokončení ze strany 24

* LN Milanu Veverkovi jste měl v klubu říci, že byste byl rád, kdyby národní tým převzal on. Jiného kandidáta jste neviděl?

Na mně to přece nezáleželo. V úvahu přicházeli i jiní odborníci, ale Milan mi z toho vycházel nejlíp. Rozhodl výbor federace, tím nechci říci, že nejsem rád. Nemyslím, že by družstvo v sobě nemělo náboj. Pokud zůstanou základní hráčky a vhodně se doplní, což podle mě Milan zvládne, bude družstvo zase velice silné.

* LN Na co nejraději vzpomínáte při ohlédnutí na dvanáct let u českého týmu?

Na zlato z mistrovství Evropy v roce 2005 a stříbro o dva roky dříve. A samozřejmě na naši účast na dvou olympiádách, kam se napřed musíte probojovat.

* LN Nyní došlo k situaci, že prostřednictvím kolegy z brněnské lavičky vlastně budete pořád „u reprezentace“. Je to tak?

Rozhodně mu do toho nebudu mluvit. Ale když bude chtít s něčím pomoct, rád vyhovím.

***

Kdo je Jan Bobrovský

Se jménem bývalého čs. reprezentanta v basketbalu (*29. 3. 1945), trojnásobného účastníka MS a majitele stříbra z ME 1967, resp. bronzu z ME 1969, jsou spojeny největší úspěchy jak žen Gambrinusu Brno (mj. vítěz Evropské ligy v roce 2006), tak české reprezentace basketbalistek. Tu někdejší hráč slavné Zbrojovky Brno posunul do absolutní špičky, když s ní získal evropské zlato (2005) a stříbro (2003), na olympijských hrách v Aténách obsadilo družstvo pod jeho vedením páté místo, loni v Pekingu místo sedmé. S Gambrinusem Brno (dříve Žabovřesky) vládne v lize nepřetržitě od roku 1996.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...