Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalá Okamurova strana má nový název i předsedu - válečného veterána Lidinského

Česko

  14:00
PRAHA - Předsedou nejmenší parlamentní strany Úsvit - Národní koalice se stal válečný veterán Miroslav Lidinský. Na volební konferenci v Praze mu v sobotu dala hlas většina delegátů strany. Bývalá strana Tomio Okamury zároveň kompletně obměnila vedení, které čítá 15 lidí, a změnila název a logo, které zobrazuje hlavu lva s korunou.

Zakladatel dnes již přejmenované strany Tomio Okamura foto: Ladislav AdámekMAFRA

Chce se tak odstřihnout od sporů, které ji v minulosti provázely a vyústily v odchod zakladatele Okamury. Úsvit v Poslanecké sněmovně zastupuje devět poslanců.

Na předsedu strana nominovala šest kandidátů. Předseda poslaneckého klubu Marek Černoch se ale stejně jako dva další nominanovaní v kandidátském projevu nominace vzdal. Černoch nakonec obhájil post prvního místopředsedy. Neměl protikandidáta. Delegáti pozdě odpoledne zvolili i dalších pět místopředsedů a osm členů předsednictva. Nejmenší parlamentní strana má momentálně 155 členů.

Nový předseda, stará rétorika

Kandidáti v projevech k delegátům nejčastěji zmiňovali otázky bezpečnosti a problematiku imigrantů. Lidinský zdůraznil, že by Česká republika měla být schopna chránit svou kulturu a národní identitu. „Pokud máme obstát, musíme být schopni naše hranice chránit před imigranty,“ uvedl. Úsvit podle něj kvůli tomu bude „tlačit na vládu“. „Na víc musíme nastartovat široké občanské vzepětí,“ doplnil. 

Spory uvnitř nejmenší parlamentní strany vyústily před několika měsíci odchodem části členů včetně zakladatele. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat