Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exemplární trest pro soudce Havlína. „Korupce v justici, to je spojení, které je neslučitelné“

Právo

  14:52aktualizováno  17:16
KLADNO - Soud uložil bývalému soudci Ondřeji Havlínovi 6,5 roku vězení za korupci. Obhájce pro Havlína žádal podmínku, státní zástupkyně šestiletý trest. Soudce Havlín podle obžaloby nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou to byli opilí řidiči. Ovlivňování bylo údajně doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastnil a rozhodl se nevypovídat.

Soudce Ondřej Havlín foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Havlín také musí zaplatit 350 tisíc korun, jinak by mu byl uložen další, patnáctiměsíční trest, a také mu propadne nelegálně držená zbraň. 

„Musím se poradit se svým klientem, abych věděl co si přeje, nevím, co čekal on,“ řekl po vynesení rozsudku novinářům Havlínův obhájce Michal Hráský. Trest Havlína byl o půl roku vyšší než navrhovala státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Tento výrok soudu jasně deklaruje, že korupce v justici, to je spojení, které je neslučitelné. Na druhou stranu tento proces ukázal, že systémové mechanismy fungují, neboť dva příslušníci justice, státní zástupce a soudce, byli odsouzeni, i když nepravomocně,“ uvedla Bradáčová.

PSALI JSME O PŘÍPADU

Podle soudce byl tím, kdo byl aktivní, Havlín. Hrozilo mu až deset let vězení. „Trest soud nepovažuje za exemplární,“ okomentoval verdikt soudce Petr Sedlařík. V případu bylo obžalováno dalších šest mužů včetně státního zástupce Františka Fialy, advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Těm soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Fialovi uložil trest vězení tři roky a deset měsíců, Šteflovi 2,5 roku vězení se čtyřletou podmínkou. Bradáčová i obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zatím se nikdo z nich neodvolal.

Rozsudek si ve čtvrtek osobně přišli vyslechnout jen Štefl a Ludvík Sýkora, kterému soud udělil za zprostředkování úplatků dva roky vězení.

Soudce Havlín byl odsouzen za podplácení, nadržování, zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatků, nepřímého úplatkářství a nedovolené ozbrojování. Fiala se podle rozsudku dopustil také zneužití pravomoci, nadržování a přijetí úplatků. Matějka se podle rozsudku dopustil nepřímého úplatkářství a soud mu udělil sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Známý Havlína Gejza Berky dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Dalším odsouzeným byl Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil trestní řízení. Soud Kříže poslal na 10 měsíců do vězení.

K Havlínovi jsme si chodili jen pro rady, tvrdí soudcovi známí

U kladenského soudu už dříve zmínil jeden z obhájců praxi, kdy se obhájci běžně domlouvali i se soudcem na výši částky, kterou obvinění nebo podezřelí dobrovolně odvedou na dobročinnou nadaci. To jim v kombinaci s uznáním viny a zaplacením škody mohlo přinést zastavení trestního řízení.

Podle trestního řádu není kontakt obhájce a soudce v přípravném řízení přípustný, pokud se nejedná o takzvané kontradiktorní řízení, například tedy řízení o vazbě nebo o opravných prostředcích. Někteří Havlínovi známí u soudu také tvrdili, že si k němu chodili pro rady. Že upláceli, popřeli.

Na Okresním soudu v Kladně zazněl rozsudek v kauze bývalého soudce Ondřeje...
Fiala se podle rozsudku dopustil zneužití pravomoci, nadržování a přijetí...

V tomto případě se ale podle soudce Petra Sedlaříka o konzultace nejednalo. Popisovaný postup ve čtvrtek označil za skandální. Trestní řád zná takzvanou dohodu o vině a trestu, která umožňuje usnadnění trestní proces pro obviněného. Ta ale probíhá tak, že je u jednoho stolu státní zástupce, obžalovaný, jeho obhájce, případně poškozený. Její sjednávání se protokoluje.

Z odposlechů navíc vyplývá, že se soudce vyjadřoval o rozdělení desetitisícových částek mezi něj, zprostředkovatele a státního zástupce, který by mohl trestní řízení ovlivnit.

Soudci a státnímu zástupci hrozilo za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozilo až šestileté odnětí svobody. Po zadržení se Havlín doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých byl nyní obžalován.

Případy dalších odsouzených soudců

Květoslava Krylová - Policisté začali stíhat soudkyni Okresního soudu v Přerově Krylovou v lednu 1996 kvůli podplácení, pokusila se uplatit okresního státního zástupce. Soud jí uložil podmíněný trest ve výši 21 měsíců podmíněně odložený na dva roky. V roce 1998 jí zanikla funkce soudce.

Jana Šefrnová - Soudkyně Okresního soudu ve Svitavách Šefrnová byla v červenci 2006 pravomocně odsouzena za několik desítek podvodných půjček v hodnotě bezmála 14 milionů korun. Soud jí uložil šestileté vězení, zároveň jí zanikla funkce.

Jiří Berka - Již od roku 2003 řeší soudy případ ústeckého soudce Jiřího Berky, který s dalšími lidmi údajně způsobil na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. V roce 2010 táborský soud Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec, odsouzeno bylo dalších pět mužů. Po odvolání se Berkovým případem zabývaly nejvyšší i vrchní soud, jež kauzu vrátil do Tábora. Projednávání případu, který kromě odvolání přibrzdila i předloňská prezidentská amnestie, bude pokračovat na podzim.

Evžen Sedlecký - Bývalý soudce českobudějovického krajského soudu byl odsouzen za to, že o přestávkách soudních líčení okrádal advokáty o hotovost, celkem asi o 54.000 korun. V roce 2013 mu soud udělil roční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Státní zástupce se odvolal.

Vlastimil Matula - V prosinci 2013 Městský soud v Praze potvrdil kladenskému soudci Matulovi osmnáctiměsíční podmíněný trest, čímž Matula přišel o funkci soudce. Stejně vysoký trest dostal i bývalý zaměstnanec ministerstva spravedlnosti Vladimír Chrástecký. Podle verdiktu muži zmanipulovali řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi, kteří byli odsouzeni k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun. Muži po propuštění z věznice utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku. Letos v lednu Nejvyšší soud odmítl Matulovo dovolání.

Josef Knotek a Jiří Jelínek - Letos v červenci Okresní soud v Jičíně potrestal bývalého soudce v Litoměřicích Josefa Knotka 5,5 lety vězení a pokutou 150.000 korun. Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku a další tři obžalovaní podmínky dvouleté. Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Rozsudek není pravomocný. Jičínský soud se případem zabýval podruhé, protože Krajský soud v Hradci Králové verdikt jičínského soudu z loňského května po odvolání procesních stran zrušil a věc vrátil do Jičína.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!