Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Koalice se dohodla, že nebude navrhovat zvýšení renty pro bývalé prezidenty

Zleva: Václav Klaus, Miloš Zeman foto: Koláž iDNES.cz

Zvýšení renty pro prezidenta po skončení funkce nebude koalice navrhovat, oznámilo ministerstvo financí. Dohodli se na tom lídři pěti vládních stran při nočním jednání o úpravě vládního úsporného balíčku. Nyní dostávají bývalí prezidenti měsíčně rentu 50 tisíc korun a dalších 50 tisíc měsíčně jako paušální náhrady.
  15:38

Nově to měla být podle původního vládního návrhu měsíční renta 78 346 korun a paušální náhrada 102 400 korun.

Vypuštění výdajů 2 miliony Kč ročně na vyšší rentu a náhradu bývalých prezidentů republiky Václava Klause a Miloše Zemana z balíčku již navrhoval formou pozměňovacího návrhu šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

V původně předloženém návrhu vládního úsporného balíčku se to totiž objevilo, i když na ničem takovém se koalice nedohodla.

„Předložený návrh zvýšit rentu a náhrady bývalých prezidentů ČR o cca milion korun ročně nemá oporu v koaliční dohodě a v době, kdy všichni počínaje důchodci až po rodiny s dětmi musí dělat úspory, považuji navýšení peněz pro tyto vrcholové politiky za nemravné. Proto navrhuji tuto změnu, která vůbec nesouhlasí s úsporami, ale naopak zatěžuje státní rozpočet částkou 2 miliony korun ročně, vypustit,“ zdůvodnil svůj již podaný pozměňovací návrh Michálek.

Koalice si ovšem řekla, že nechce žádné individuální pozměňovací návrhy poslanců. Po nočním jednání pětikoalice o úpravách balíčků, které trvalo šest hodin, premiér Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura ani nikdo další z koaličních politiků o této změně neřekli ani slovo.

Ministerstvo financí to pouze ve čtvrtek oznámilo ve zveřejněné zprávě shrnující dohodu koalice a to, že Klaus ani Zeman nedostanou přidáno, okomentovalo slovy - „další méně významná opatření“.

Po šestihodinovém jednání koalice v noci oznámila, že zaměstnancům zůstane, byť v osekané podobě, daňové zvýhodnění benefitů, jako jsou MultiSport karty do fitness. „U vymezených daňových benefitů bude zavedeno souhrnné zastropování na úrovni poloviny průměrné mzdy,“ potvrdilo ministerstvo financí to, o čem v noci mluvil premiér Petr Fiala.

Noviny nakonec budou ve snížené sazbě DPH 12 procent, stejně jako časopisy. Firmy budou moci od příštího roku vést účetnictví v eurech, dolarech či librách. A to v případě, že jsou pro firmy jejich funkční měnou, řekl premiér Petr Fiala. Tedy pokud v této měně probíhá většina jejich byznysu.

Výnos daně z nemovitosti zůstane obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu 10 miliard korun.

Stát by měl nově získat 55 procent výnosů daně z hazardu namísto dosavadních 35 procent. Obcím podle počtu povolených herních automatů zůstane 22,5 procenta, dalších 22,5 procenta připadne obcím podle počtu obyvatel.

Nově zaváděné sazby spotřební daně u elektronických cigaret a nikotinových sáčků nebudou tak vysoké, jak původně vláda navrhla. Navyšování spotřební daně z lihu se zrychlí. Koalice navrhne v příštích dvou letech zvýšení daně vždy o deset procent a v dalším roce o pět procent.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!