Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Bývalý izraelský prezident jde kvůli znásilnění za mříže

Česko

Bývalý izraelský prezident Moše Kacav, jehož soud loni v prosinci uznal vinným ze znásilnění a sexuálního obtěžování svých podřízených, má jít do vězení na sedm let. O výši trestu včera rozhodl telavivský soud.

JERUZALÉM „To jsou lži! Ty dívky vědí, že jsou to lži!“ křičel pětašedesátiletý Kacav se slzami v očích v soudní síni. „Nedali jste mi šanci se bránit. Dnes došlo k vážné chybě, která se jednou ukáže, uvidíte!“ zaznělo na adresu soudců.

Uspokojení naopak neskrývala jedna z obětí, někdejší vojačka A., která pro Kacava pracovala v době, kdy ještě vedl ministerstvo cestovního ruchu. Právě její výpověď se zdála být soudu přesvědčivější než Kacavova obvinění, že se jej dívka snažila vydírat.

„Ačkoliv tohle není můj šťastný den, cítím jistou satisfakci. Nikdy jsem neusilovala o pomstu a tvrdost rozsudku pro mě tolik neznamená. Pro mě byl nejdůležitější verdikt. Skutečnost, že mi soud uvěřil a poskytl mi spravedlnost. Ráda se vrátím ke svému běžnému životu, rodině a anonymitě,“ prohlásila před novináři.

K výkonu trestu se má bývalý prezident hlásit 8. května. Soud také rozhodl, že Kacav musí vyplatit obětem 125 tisíc šekelů odškodného (620 tisíc korun). Rozsudek záhy komentovali také mnozí přední izraelští politici, kteří jej vesměs využili k tomu, aby zdůraznili spravedlnost izraelského právního řádu. Premiér Benjamin Netanjahu sice označil včerejšek „za smutný den“, zároveň ale uvedl, že „je hrdý na izraelský soudní systém“. Rozsudek podle něj prokázal, že právo platí i pro nejvyšší úředníky, ale také stejnou měrou pro muže a ženy. „Prezidentskou funkci mu zpětně odebrat nemůžeme, ale svobodu ano,“ prohlásila na Kacavovu adresu šéfka nejsilnější opoziční strany Kadima Cipi Livniová.

Podle Kacavova nástupce v úřadu, prezidenta Šimona Perese, rozsudek ukazuje, „nakolik se Izrael liší od okolních zemí“. Židovský stát v této souvislosti označil za „pevnost, kde vládne právo“.

Za exprezidenta se naopak postavili představitelé sefardských Židů, podle nichž se Kacav – rodák z íránského Jazdu – stal obětí štvavé kampaně. Za „předem odsouzeného médii“ ale Kacava označila i jedna z přísedících soudkyň Judit Ševachová, která proto požadovala nejnižší možný trest, tedy čtyři roky za mřížemi. Za znásilnění v Izraeli hrozí až šestnáctiletý trest.

„Jsem přesvědčen, že poslední slovo ještě nepadlo,“ soudí Kacavův právník Cion Amir. Ten opakovaně tvrdí, že by měly být zveřejněny všechny výpovědi v případu. Jednání soudu totiž probíhala z valné většiny za zavřenými dveřmi.

Kacavova kauza se táhne dlouhá léta – v roce 2007 kvůli ní exprezident rezignoval na svůj úřad pouhé dva týdny před vypršením řádného termínu. O rok později zahodil svou šanci ukončit skandál jen s pošramocenou pověstí a symbolickým trestem, když odmítl dohodu s obžalobou a prohlásil, že svou nevinu prokáže před soudem. Řada kritiků ovšem poukazuje hlavně na skutečnost, že Kacav pošpinil vážnost nejvyššího úřadu v zemi i proto, že dvě ze tří poškozených žen pracovaly v prezidentské rezidenci.

Kacav je ženatý a s manželkou Gilou má pět dětí.

O autorovi| EVA TUREČKOVÁ, spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor: