Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý poslanec Bratský se do parlamentu vrátí. Jako asistent

Česko

  15:39
PRAHA - Bývalý poslanec Petr Bratský (ODS) si vyzkouší práci ve sněmovně "z druhé strany". Jako asistenta si ho totiž najal poslanecký nováček Tomáš Chalupa (ODS). Bratský se letos po osmi letech do sněmovny nedostal. Naopak dosavadní asistent poslance Borise Šťastného Jan Florián (ODS) zasedne v poslanecké lavici. Díky preferenčním hlasům byl zvolen z 36. místa kandidátky.

Petr Bratský foto: Lidové noviny

Bratský by měl Chalupovi především radit v začátcích. "Jsem nováček, tak tam chci mít někoho, kdo mi na začátku poradí, pomůže. A také je to člověk, od kterého já budu přebírat 'šestkové' věci (záležitosti Prahy 6), se kterými se na něho obraceli 'šestkoví' občané," řekl dnes Chalupa.

Zmínil, že Praha 6 neměla více než tři roky svého poslance. Až v září získala mandát Monika Hašková, náhradnice za Mirka Topolánka, který rezignoval. Bratský bude pro Chalupu pracovat za 1000 korun měsíčně. Prozatím by měl zůstat asistentem zhruba do konce roku.

Naopak nového asistenta si bude muset najít poslanec Šťastný. Ten dosavadní byl totiž zvolen poslancem. Florián po volbách uvedl, že takový počet preferenčních hlasů nečekal. "Velmi mě to překvapilo, tohle nikdo nemohl čekat. Chci teď zanechat veškerých ostatních věcí," uvedl Florián s tím, že zůstane jen zastupitelem Prahy 10.

Manželka-asistentka

Každý poslanec si může najmout tolik asistentů, kolik potřebuje. Na jejich výplaty dostává každý měsíc v poslaneckých náhradách až 35 000 korun.

Náhrady

Známých a příbuzných využívali poslanci i v minulém volebním období.

Například poslanec Jozef Kochan (ODS) si pronajímal kancelář v domě své manželky. Měsíční nájemné přes 20 000 korun za něj jeho ženě platila sněmovna.

Například poslanec a hejtman David Rath zaměstnává dceru své bývalé kolegyně, poslankyně Marcely Mertinové. "Je mojí asistentkou už rok, možná déle. Co je na tom tak zajímavého?" reagoval Rath.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla si zase jako asistentku najal svou manželku.

"Udělal jsem to ze dvou důvodů. Pět let mi kromě běžné agendy, včetně bezplatného tlumočení při jednáních se zástupci balkánských států, benefičních koncertů a podobně pomáhá s charitativní a humanitární činností a také je patronkou nadačního fondu Kopretina. Za druhé, za 1500 korun hrubého bych asi nikoho druhého, kdo by mi byl 24 hodin denně k dispozici, nenašel," vysvětlil svůj krok Úlehla.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat