Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý poslanec Bratský se do parlamentu vrátí. Jako asistent

Petr Bratský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bratský | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý poslanec Petr Bratský (ODS) si vyzkouší práci ve sněmovně "z druhé strany". Jako asistenta si ho totiž najal poslanecký nováček Tomáš Chalupa (ODS). Bratský se letos po osmi letech do sněmovny nedostal. Naopak dosavadní asistent poslance Borise Šťastného Jan Florián (ODS) zasedne v poslanecké lavici. Díky preferenčním hlasům byl zvolen z 36. místa kandidátky.

Bratský by měl Chalupovi především radit v začátcích. "Jsem nováček, tak tam chci mít někoho, kdo mi na začátku poradí, pomůže. A také je to člověk, od kterého já budu přebírat 'šestkové' věci (záležitosti Prahy 6), se kterými se na něho obraceli 'šestkoví' občané," řekl dnes Chalupa.

Zmínil, že Praha 6 neměla více než tři roky svého poslance. Až v září získala mandát Monika Hašková, náhradnice za Mirka Topolánka, který rezignoval. Bratský bude pro Chalupu pracovat za 1000 korun měsíčně. Prozatím by měl zůstat asistentem zhruba do konce roku.

Naopak nového asistenta si bude muset najít poslanec Šťastný. Ten dosavadní byl totiž zvolen poslancem. Florián po volbách uvedl, že takový počet preferenčních hlasů nečekal. "Velmi mě to překvapilo, tohle nikdo nemohl čekat. Chci teď zanechat veškerých ostatních věcí," uvedl Florián s tím, že zůstane jen zastupitelem Prahy 10.

Manželka-asistentka

Každý poslanec si může najmout tolik asistentů, kolik potřebuje. Na jejich výplaty dostává každý měsíc v poslaneckých náhradách až 35 000 korun.

Náhrady

Známých a příbuzných využívali poslanci i v minulém volebním období.

Například poslanec Jozef Kochan (ODS) si pronajímal kancelář v domě své manželky. Měsíční nájemné přes 20 000 korun za něj jeho ženě platila sněmovna.

Například poslanec a hejtman David Rath zaměstnává dceru své bývalé kolegyně, poslankyně Marcely Mertinové. "Je mojí asistentkou už rok, možná déle. Co je na tom tak zajímavého?" reagoval Rath.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla si zase jako asistentku najal svou manželku.

"Udělal jsem to ze dvou důvodů. Pět let mi kromě běžné agendy, včetně bezplatného tlumočení při jednáních se zástupci balkánských států, benefičních koncertů a podobně pomáhá s charitativní a humanitární činností a také je patronkou nadačního fondu Kopretina. Za druhé, za 1500 korun hrubého bych asi nikoho druhého, kdo by mi byl 24 hodin denně k dispozici, nenašel," vysvětlil svůj krok Úlehla.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.