1. dubna 2017 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý primátor Brna Roman Onderka usedne do dozorčí rady státní firmy ČD Cargo

Roman Onderka, který obhajuje post primátora Brna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka, který obhajuje post primátora Brna. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Ve volebním spotu před posledními komunálními volbami vystřeloval kandidát hnutí ANO Petr Vokřál svého sociálnědemokratického soka Onderku do vesmíru. Na oběžnou dráhu ho nakonec dostal, hlasy voličů přiřkly primátorské křeslo Brna právě Vokřálovi a Onderka po osmi letech v čele jihomoravského města vymizel z mapy významných politických funkcí. Ale jeho raketa už znovu přistává – tentokrát v­ČD Cargo v dozorčí radě dceřiného podniku Českých drah.

„Dovolil jsem si jeho jméno navrhnout panu premiérovi a on souhlasil. Je to čistě pragmatický krok, Roman Onderka problematice rozumí, a bude dobré, aby pomohl dohlédnout na jednolitý management firmy, která podle mého názoru není v dobré kondici,“ potvrdil LN Jan Birke, dopravní expert ČSSD. Onderka sám na dotaz nereagoval.

Náhled do Onderkova životopisu ukazuje, že s kolejemi už do styku přišel, a to na samém začátku své kariéry. Nejprve pracoval jako mechanik Adamovských strojíren, kde se mimo jiné vyráběly železniční mosty, a posléze se odebral na pozici vozmistra v­brněnských Českých drahách. V letech 2007 až 2011 byl Birkeho předchůdcem na postu stínového ministra dopravy.

Valná hromada už Onderkovu nominaci odsouhlasila, do nové práce nastupuje právě ode dneška a v dozorčí radě nahrazuje advokáta Jana Harta.

„Pan Onderka je absolventem Vysokého učení technického v Brně a již v oblasti dopravy působil, u­Českých drah nebo u Dopravního podniku Města Brna,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík s tím, že firma odměny členů dozorčích rad nezveřejňuje. V­průměru to nicméně bývá kolem třiceti tisíc měsíčně.

Peníze v tomto ohledu nejsou to nejdůležitější, spíše jde o stvrzení nových spojenectví a přípravu pozic pro podzimní volby do sněmovny. Podle informací LN může Onderkovo angažmá více než s jeho železničářskou odborností souviset s jeho ukotvením v­buňce ČSSD v části Brno-střed. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka potřebuje silnou a­nezpochybňovanou podporu v­čele jihomoravské kandidátky, Onderka patříval ke spojencům Sobotkova rivala Jeronýma Tejce. Teď Onderka dostal drážní angažmá a Tejc oznámil, že už do sněmovny kandidovat nebude.