Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dohnal je dál ředitelem Vězeňské služby. Ondráškova funkce zaniká

Šéf vězeňské služby Petr Dohnal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf vězeňské služby Petr Dohnal. | foto: MAFRA/Karel Pešek

PRAHA Pražský městský soud v pátek zrušil správní rozhodnutí ministrů spravedlnosti Roberta Pelikána a Heleny Válkové (oba ANO), která se týkají odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. Řekla to mluvčí soudu Markéta Puci. Na rozhodnutí upozornila Česká televize.

Petr Dohnal je v tuto chvíli generálním ředitelem Vězeňské služby, uvedl Pelikán. Zaniká podle něj funkce později jmenovaného šéfa Pavla Ondráška.

Nehrozí podle něj, že by ve funkci šéfa Vězeňské služby byli dva lidé, jak tomu bylo v minulosti u policie. V takovýchto případech podle něj zrušením rozhodnutí o odvolání zaniká funkce toho později jmenovaného ředitele. „Já se určitě chci zpátky ujmout své právoplatné pozice generálního ředitele, ale o dalším mém působení budeme s panem ministrem diskutovat,“ řekl Dohnal ke svým očekáváním České televizi.

Na oficiální vyjádření od ministerstva zatím čeká Ondrášek, který bude muset funkci opustit. „Očekává, že bude jednat s ministrem spravedlnosti,“ tlumočil jeho stanovisko mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer. Ondrášek se s Pelikánem nedávno dostal do sporu kvůli rozhodnutí zřídit dvě zásahové eskortní jednotky Vězeňské služby, což u ministra vzbudilo nevoli.

Prakticky jedinou cestou k Dohnalovu odvolání, jakou nyní ministr vidí, je zahájení kárného řízení. Kdyby skončilo určitým typem sankce, tak pak by to podle něj dávalo důvod k odvolání. „Ale já si samozřejmě musím ještě situaci více promyslet a zanalyzovat, ale v tuto chvíli tam žádný prostor pro kárné řízení nevidím,“ poznamenal.

Rozhodnutí soudu

Proti rozhodnutí mohou strany podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu do dvou týdnů po jeho doručení. Dohnal ČTK sdělil, že na základě rozhodnutí soudu se podle názoru jeho právníků opět stal generálním ředitelem Vězeňské služby. „Nikdy jsem fakticky nepřestal být generálním ředitelem VS ČR,“ napsal Dohnal. Více se k věci hodlá vyjádřit až po prostudování odůvodnění rozsudku.

Opozice kritizuje odvolání Dohnala

Rozhodnutí soudu o neplatnosti odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala bylo předvídatelné, je přesvědčen bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jeho předchůdce ve funkci a nynější europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že Dohnalovo odvolání tehdejší ministryní Helenou Válkovou (ANO) bylo neuvážené i nezákonné.

"Rozhodnutí soudu o neplatnosti odvolání Petra Dohnala bylo pro zjevné nezákonnosti předvídatelné. Soud tak potvrdil pohrdání lidmi a právem v resortu spravedlnosti od doby, co jeho řízení převzalo hnutí ANO," uvedl Blažek.

"Dnešní rozhodnutí Městského soudu v Praze potvrdilo má dřívější slova, že odvolání generálního ředitele Vězeňské služby ČR Petra Dohnala bylo ze strany tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové nejen neuvážené, ale bohužel také nezákonné. Paní ministryni jsem za toto její počínání také opakovaně kritizoval," podotkl zase Pospíšil.

Vyjádřil také obavu z možného dvojvládí ve Vězeňské službě. Podle současného ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) to ale nehrozí a Dohnal je nyní jediným šéfem organizace.

„Rozhodnutí ministra spravedlnosti ze dne 29. června 2015 a rozhodnutí ministryně spravedlnosti ze dne 4. dubna 2014 se zrušují a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení,“ píše městský soud v rozsudku, který má ČTK k dispozici. Podle rozhodnutí musí žalovaný ministr spravedlnosti rovněž zaplatit Dohnalovi zhruba 15 000 korun jako náhrady nákladů. Lhůtu má 30 dnů od nabytí právní moci rohodnutí.

Pelikánova předchůdkyně ve funkci Válková odvolala šéfa Vězeňské služby počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Dohnal proti tomu podal rozklad. Řízení o rozkladu Válková v červenci přerušila do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajně předražené zakázce z Dohnalovy éry.

Dohnal mezitím ale uspěl se žalobou na ochranu proti nečinnosti správního orgánu, pražský městský soud jí letos v květnu vyhověl. Pelikán na základě verdiktu soudu musel rozhodnout do 30 dnů od doručení rozsudku. Koncem června Pelikán zamítl Dohnalův rozklad a potvrdil tak jeho odvolání z funkce.

Dohnal pokládal své odvolání za bezdůvodné, následný postup tehdejší ministryně za účelový.

Bývalá ministryně spravedlnosti Válková odvolala Dohnala počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Válková se pro Českou televizi vyjádřila, že i když za svým postupem stále stojí, rozhodnutí soudu respektuje a bere ho jako závazné. Další postup podle ní záleží na Pelikánovi.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...