2. října 2015 20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý šéf Zemanovy ochranky Dongres už má novou funkci

Bývalý ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres už působí v jiné vrcholné policejní funkci - stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Informovala o tom v pátek Česká televize.

Dongres sám požádal o přeložení k jinému útvaru po zářijovém incidentu, při kterém aktivisté vyvěsili nad Pražským hradem rudé trenýrky místo prezidentské standarty. Prezident Miloš Zeman požadoval jeho odvolání.

Dongres poté řekl, že ke konci září skončí v čele prezidentské ochranky sám, protože necítí důvěru hlavy státu. Odpovědnost za událost ale odmítl. „Žádný ředitel ochranné služby nemůže svou funkci vykonávat bez důvěry chráněné osoby, a proto dávám svou funkci k dispozici,“ prohlásil minulý týden Dongres. Zeman tvrdí, že odpovědnost nese také šéf Hradní stráže Radim Studený. Toho může odvolat náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc.

Členové skupiny Ztohoven 19. září pronikli převlečeni za kominíky na střechu budov Pražského hradu a vyvěsili tam místo prezidentské standarty obří červené trenýrky. Udělali to podle svého vyjádření proto, aby nad Hradem „zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic.“ Nyní čelí podezření z výtržnictví a krádeže. Podle Hradu skupina zneuctila státní symboly, mluvčí Jiří Ovčáček mluvil o „fašizaci pražské kavárny“.

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském...

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké rudé trenýrky.

Dongres stanul v čele ochranky na podzim 2012 po incidentu v Chrastavě na Liberecku, kde na Zemanova předchůdce Václava Klause vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž. Tehdy z funkce odstoupil šéf ochranky Jiří Sklenka.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.